3p

Vasárnap kiderül, mi lesz a piacok és Görögország sorsa. A napokban szinte minden nagyobb elemzőcég jött ki elemzéssel az EMU sorsáról, mi várható, milyen szcenáriók vannak. A tegnapi hírek a tőke, pénz és személyi mozgás korlátozásáról egy esetleges görög káosz miatt szintén nem idegnyugtató hatásúak az amúgy is sokat tépázott piacokon.

Ami érdekes, hogy a mai nap még a német kötvények is szakadnak, a spanyol és más kötvényekkel tandemben. Ha megnézzük a francia, német 30 éves kötvény teljesítését az elmúlt 1-2 hétben az meg kimondottan katasztrofális – persze előtte jól mentek. Úgy néz ki, volt bennük egy eszméletlen nagy shortzárásos vétel, ami véget ért és most kipukkadt az egész lufi. A mai fejlemények inkább azt sugallják, hogy sok (főleg szerintem tengerentúli) befektető a görög választások előtt elad mindent, ami E(M)U-val kapcsolatos. A Fitch hitelminősítő szintén a mai napra időzítette 18 spanyol bank leminősítését és felhívta a még „AAA” országok figyelmét, ha nem tesznek hamarosan konkrétan valamit az E(M)U válság megoldása irányában, akkor ők is le lesznek minősítve.

A vasárnapi választás a csillagokba van írva, azonban nézzünk meg racionálisan néhány dolgot. A görögök 80 százaléka támogatja, hogy az euró maradjon náluk, ezt a pártok nem hagyhatják figyelmen kívül. A korábbi szavazatnyerő „mi majd euró nélkül is megleszünk” szlogenek már kevésbé hangzatosak, hiszen az emberek rájöttek: a kisebb káosz jobb, mint a nagyobb. A megszorítások elkerülhetetlenek, de Lettország megmutatta, hogy egy belső leértékelés és drasztikus életszínvonal romlás (belső leértékelés: bérek 30 százalékos csökkentése még a politikusoknak is) mennyivel jobb a gazdasági szerkezet megtartása, bankrendszer működése mellett, mint egy komplett összeomlás, ahonnan még nehezebb építkezni és kikecmeregni. A vége úgy is az lesz, hogy a görögök „rendesen is” becsődölnek. A kereskedelemben már nem nyújtanak exportbiztosítást Görögország irányába, ami de facto beismerése az óriási nemfizetési kockázatnak. Becsődölnek, hiszen szétlopták az országot. Akinek még volt pénze, az már rég kimenekítette az utóbbi 12-18 hónapban. A bankok az EKB-n lógnak, mivel a betétek lezuhantak. Az államnak 45 milliárd eurós adókövetelése van, ami az államadósság egy jelentős része. Az esély a beszedésére közel nulla. A privatizációból nem lesz semmi megint, ki venne ott bármit is ilyen környezetben?

Ez a mostani bizonytalanság azonban egyre kontraproduktívabb. Az egész világgazdaság rohamosan lassul, amit a 120. kínai repülőtér építésének elrendelése sem lendít meg jelentősen. Úgy látszik, a politikusok kivárják a 23:59:59-es pillanatot, addig esznek valamit, hiszen ekkor a legnagyobb az esély egy egyezségre: addig mindenki csak pókerezik, legyen ő spanyol, ír, vagy olasz. Vagy magyar :)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!