3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A megújuló energiával kapcsolatos európai uniós elvárások teljesítéséhez Magyarországnak összesen 65-75 milliárd forinttal kell energetikai beruházásokat támogatnia 2010-ig - közölte Poós Miklós, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) energetikai főosztályának osztályvezetője.

Az osztályvezető a Nemzeti Megújuló Stratégia elkészült tervezetét ismertetve kifejtette: az államnak a megújuló energiahordozóra alapított áramtermelés növelése érdekében 30-40 milliárd forinttal, az alternatív hőenergia-termelés fokozásáért pedig 35 milliárd forinttal kell támogatnia projekteket az elkövetkező hat évben.

Az illetékes beszámolt arról, hogy biomassza hasznosításhoz, geotermális energia kinyeréshez, napkollektoros rendszerek kiépítéséhez, szélerőművek telepítéséhez és fotovillamos berendezések üzembeállításához ad az állam beruházás-támogatást. "Az állami támogatás 30-40 százalékot fedez a projektek teljes beruházási költségeiből" - tette hozzá Poós Miklós. Kitért arra, hogy az állami szerepvállalást csökkentheti a beruházások nyomán megspórolt szén-dioxid kibocsátási kvóták értékesítéséből a költségvetésbe befolyó bevétel.

Az osztályvezető emlékeztetett arra, hogy az EU vonatkozó irányelvének megfelelően a belföldön megtermelt villamosenergia-termelésben a megújuló energia jelenlegi arányát legalább 3,6 százalékra kell növelni 2010-ig. Poós Miklós közölte, tavaly 0,87 százalékot tett ki a zöld áram aránya, ami 2004 végére eléri már a 2,2 százalékot. Hozzáfűzte, hogy további 0,3 százalékot jelent a Budapesti Hulladékégető által megtermelt áram, amelyet az EU akkor enged majd megújulóként számolni, ha a szelektív hulladékgyűjtés fővárosi megvalósulásával a hulladékokat szelektíven lehet égetni is.

Az osztályvezető jelezte, hogy a megújuló hőenergia-termelést Magyarországon azért kell növelni, mert az EU a villamos energiára vonatkozó elváráson kívül rendelkezik egy másik célkitűzéssel is. Eszerint Brüsszel a 25 tagországra vonatkozóan megduplázná az összes energiahordozón belül a megújulók jelenlegi 6 százalékos részarányát az elkövetkező hat évben.

Poós Miklós rámutatott: Magyarország összes energiatermelésében jelenleg a megújuló energiahordozók aránya 3,6 százalékos, ezt a részarányt a tervek szerint 6 százalékra emeli 2010-ig. Hozzátette, hogy a megújuló áramtermeléssel összefüggő cél teljesítésével a megújuló energia aránya a teljes energiafelhasználáson belül a jelenlegi 3,6 százalékról mintegy 5 százalékra emelkedik, így az azon felüli növekményt megújuló alapon termelt hőenergiával illetve üzemanyaggal teljesíteni lehet.

"Az unió a megújuló áramtermelés és az összes megújuló energiahordozó esetében is indikatív célokat fogalmaz meg, azaz betartásuk nem kötelező érvényű" - mutatott rá az osztályvezető. Hozzátette, hogy az ország erőfeszítéseit azonban Brüsszel nyomon követi, és hiányosságok esetén kötelezővé teheti a célok teljesítését. (MTI)

Kapcsolódó anyagok
Újabb atomkorszak közeleg
Százmilliárd kellene megújuló energiára
Évi 400 millió dolláros hitelt ad a Világbank megújuló energiára

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!