A kutatásból kiderült, hogy a szelektív hulladékgyűjtés problémakörét a zöldterületek növelésével és az épületek állapotának javításával körülbelül egy fontossági szintre helyezik a budapestiek: a megkérdezettek közel kilencven százaléka úgy véli, hogy ezek fontos problémák a városban - ismertette a kutatás eredményeit Ongjerth Richárd, a Studio Metropolitana ügyvezetője sajtótájékoztatón. Ugyanakkor a többségnek nem kiemelkedő fontosságú ez a terület, számukra az egészségügy, a közbiztonság vagy az utak állapota lényegesebb a szelektív hulladékgyűjtésnél - áll a kutató központ közleményében.
Az előző évekhez hasonlóan a megkérdezettek döntő többsége (97 százalék) tisztában volt a szelektív hulladékgyűjtés jelentésével. A program ismertsége az elmúlt egy évben nem változott, a megkérdezettek 80 százaléka tud arról, hogy a program már működik Budapesten.
Nem tudjuk pontosan, milyen szemét gyűjthető
A szelektív hulladékgyűjtés során külön gyűjthető anyagok közül a fővárosi háztartásvezetők kiemelkedően nagy arányban említették a papírt, műanyagot és üveget. A tájékozottság ezen a téren azonban közel sem teljes, a hiányosságokat jól mutatja, hogy a fémhulladékot mindössze a megkérdezettek negyven, az elemeket, akkumulátorokat kevesebb, mint harminc százaléka említette. Bizonytalanság tapasztalható ugyanakkor abban, hogy mely hulladékokat nem szabad belerakni a konténerekbe.
Azok a válaszadók, akiknek lakóhelye közelében van hulladékgyűjtő sziget, alapvetően elégedettek a konténerek ürítési gyakoriságával, legnagyobb arányban a műanyagok konténerének ürítését sűrítenék. Budapesten legdinamikusabban a szelektív hulladékgyűjtő szigetek észlelése nőtt az elmúlt években. Idén a megkérdezettek közel 80 százaléka nyilatkozott úgy, hogy van a közelében ilyen.
A többség kötelezővé tenné a szelektív hulladékgyűjtést
A különböző szelektív hulladékgyűjtő helyek használatának gyakoriságával kapcsolatos kérdésünkre kapott válaszok azt mutatják, hogy a szelektív hulladékgyűjtés illetve a környezettudatos viselkedés mára normává vált, a válaszadók tudják, hogy ez (lenne) a helyes magatartás.
Azok, akik úgy nyilatkoztak, hogy a lakóhelyük közelében van szelektív hulladékgyűjtő sziget, de nem használják, döntő többségükben azzal indokolták, hogy azok túl messze vannak. Azoknak, akik a lakóhelyéhez közel nincs hulladékgyűjtő sziget, kétharmaduk biztosan vinne, további ötödük pedig valószínűleg vinne szemetet a hulladékszigetre.
A válaszadók többsége - kétharmada - valamilyen szinten kötelezővé tenné a szelektív hulladékgyűjtést, közel harmaduk mindenfajta hulladék esetében, egyharmad pedig csak bizonyos típusú hulladékoknál.