3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Tendenciaszerű növekedés tapasztalható a hulladékgyűjtő szigetek használatában 2004 óta Budapesten. Két éve még a megkérdezettek harminc, ma már a hatvan százaléka mondta, hogy heti rendszerességgel használja a hulladékgyűjtő szigeteket - derült ki a Studio Metropolitana Urbanisztikai Kutató Központ legújabb felméréséből.

A kutatásból kiderült, hogy a szelektív hulladékgyűjtés problémakörét a zöldterületek növelésével és az épületek állapotának javításával körülbelül egy fontossági szintre helyezik a budapestiek: a megkérdezettek közel kilencven százaléka úgy véli, hogy ezek fontos problémák a városban - ismertette a kutatás eredményeit Ongjerth Richárd, a Studio Metropolitana ügyvezetője sajtótájékoztatón. Ugyanakkor a többségnek nem kiemelkedő fontosságú ez a terület, számukra az egészségügy, a közbiztonság vagy az utak állapota lényegesebb a szelektív hulladékgyűjtésnél - áll a kutató központ közleményében.

Az előző évekhez hasonlóan a megkérdezettek döntő többsége (97 százalék) tisztában volt a szelektív hulladékgyűjtés jelentésével. A program ismertsége az elmúlt egy évben nem változott, a megkérdezettek 80 százaléka tud arról, hogy a program már működik Budapesten.

Nem tudjuk pontosan, milyen szemét gyűjthető

A szelektív hulladékgyűjtés során külön gyűjthető anyagok közül a fővárosi háztartásvezetők kiemelkedően nagy arányban említették a papírt, műanyagot és üveget. A tájékozottság ezen a téren azonban közel sem teljes, a hiányosságokat jól mutatja, hogy a fémhulladékot mindössze a megkérdezettek negyven, az elemeket, akkumulátorokat kevesebb, mint harminc százaléka említette. Bizonytalanság tapasztalható ugyanakkor abban, hogy mely hulladékokat nem szabad belerakni a konténerekbe.

Azok a válaszadók, akiknek lakóhelye közelében van hulladékgyűjtő sziget, alapvetően elégedettek a konténerek ürítési gyakoriságával, legnagyobb arányban a műanyagok konténerének ürítését sűrítenék. Budapesten legdinamikusabban a szelektív hulladékgyűjtő szigetek észlelése nőtt az elmúlt években. Idén a megkérdezettek közel 80 százaléka nyilatkozott úgy, hogy van a közelében ilyen.

A többség kötelezővé tenné a szelektív hulladékgyűjtést

A különböző szelektív hulladékgyűjtő helyek használatának gyakoriságával kapcsolatos kérdésünkre kapott válaszok azt mutatják, hogy a szelektív hulladékgyűjtés illetve a környezettudatos viselkedés mára normává vált, a válaszadók tudják, hogy ez (lenne) a helyes magatartás.

Azok, akik úgy nyilatkoztak, hogy a lakóhelyük közelében van szelektív hulladékgyűjtő sziget, de nem használják, döntő többségükben azzal indokolták, hogy azok túl messze vannak. Azoknak, akik a lakóhelyéhez közel nincs hulladékgyűjtő sziget, kétharmaduk biztosan vinne, további ötödük pedig valószínűleg vinne szemetet a hulladékszigetre.

A válaszadók többsége - kétharmada - valamilyen szinten kötelezővé tenné a szelektív hulladékgyűjtést, közel harmaduk mindenfajta hulladék esetében, egyharmad pedig csak bizonyos típusú hulladékoknál.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!