Kmetty Zoltán, a Forsense vezető elemzője kedden, az 1.000 fős lakossági és 300 fős szakmai felmérésről tartott budapesti sajtótájékoztatón elmondta: a megkérdezettek 33 százaléka elgondolkodott energiahatékonysági beruházáson, de nem hajlandó költeni rá. Azoknak az aránya viszont, akik legalább 500 ezer forintot szánnak ilyen beruházásra, mindössze 10 százalék.
A lakosság több mint 70 százaléka inkább támogatja a piaci versenyt és mindössze 5 százalékuk ellenzi. A lakosság és az energiaszakma is támogatja a megújuló energiát. Azok a háztartási fogyasztók, akik egyáltalán hajlandók lennének többet fizetni érte, mindössze 5-10 százalékkal nagyobb költséget viselnének el a megújuló energiák támogatására.
Az állami szerepvállalást a lakosság nagyobb arányban támogatta, de még a szakmai válaszadók 6 százaléka is úgy vélte, hogy az állami szerepvállalásnak meghatározónak kell lennie. A szakma 36 százaléka azt szorgalmazná, hogy a háztartási fogyasztókat tekintve az állam tartsa meg közvetlen befolyását és minden más fogyasztói csoportban teremtsen tiszta viszonyokat.
Az energiapiac liberalizációjával a szakmai megkérdezetteknek mindössze 8 százaléka elégedett teljes mértékben, 19 százalékuk szerint viszont egyáltalán nem volt eredményes a piacnyitás, míg 29 százalék mondta azt, hogy részben sikeres volt.
MTI/Menedzsment Fórum