Az eljárás során a gyárban préselt cukorrépaszeletből - erjesztéses eljárással - biogázt állítanak elő, amelyet kazánokban égetnek el - mondta el az 1,7 milliárd forintból megvalósuló beruházásról. Tájékoztatása szerint a két 12 ezer köbméteres reaktorral működő üzem építését áprilisban kezdik, s a tervek szerint az őszi kampánykezdésre végeznek.
A biogáz-üzem naponta 800-1000 tonna cukorrépaszelet hasznosítására lesz alkalmas, s ezzel egy nagyon fontos környezetvédelmi problémát is megoldanak, hiszen a szerves hulladék jelentős részét hasznosítani fogják - hangsúlyozta Hájos László.
Ebből a lakosság majd annyit érzékel, hogy kampány idején naponta 860 tonnával kevesebb répaszeletet szállítanak el a gyárból - tette hozzá a szakember.
Ez volt az első üzem, ahol ipari körülmények között próbálták ki a cukorrépaszeletekből biogázt előállító környezetbarát technológiát. Az alkalmazott technológia különlegessége, hogy az alapanyag egynemű, ellentétben más biogáz-üzemekkel, ahol általában változó összetételű keverék anyagokból állítanak elő gázt.
Kapcsolódó anyagok:
Biogáz áramfejlesztő tervét díjazták
Sertéstrágyából nyernek áramot Pálhalmán
Cukorgyári biogáztermelő épülhet Kaposváron