3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Két új atomreaktor épül állami támogatással az Egyesült Államokban; a reaktorok a tervek szerint 2016-ban és 2017-ben kezdik meg az áramtermelést.

Amerikában csaknem három évtizede nem épült új reaktor; a magas költségek, a biztonsági aggodalmak és a környezetvédelmi csoportok tiltakozásai miatt utoljára az 1980-as évek elején építettek atomerőművet.

Barack Obama elnök kedden jelenti be: a szövetségi kormány 8,3 milliárd dolláros hitelgaranciát nyújt a Southern vállalatnak, amely Georgia államban, a fővárostól, Atlantától 273 kilométerre keletre fekvő Burke-ben, a Vogtle erőműben építene fel két új reaktort a meglévő kettő mellé.

Az Obama-adminisztráció részben a légköri felmelegedést okozó gázok kibocsátásának visszaszorítása jegyében határozott az új atomreaktorok építésének támogatásáról. Az elnök január végi évértékelő beszédében biztonságos, tiszta atomerőművek új generációjának építését sürgette, egyben arra kérte a kongresszust, háromszorozza meg az ezt támogató hitelgarancia-keretet.

Az állami hitelgarancia értelmében a szövetségi kormány kötelezettséget vállal arra, hogy megtéríti a Southern által felvett magánhitelek egy részét, ha a cég valamilyen okból fizetésképtelenné válna. A Southern közleménye szerint a 8,3 milliárd dolláros hitelgarancia a reaktorépítési költségek 70 százalékát fedné le.

A Southern tavaly márciusban folyamodott reaktorépítési engedélyért az illetékes szövetségi hatósághoz, és várhatóan jövőre kapja meg az engedélyt. A hatóság, az NRC 13 ilyen kérelmet vizsgál.

A tiszta energiatermelés támogatói szerint az Egyesült Államoknak a jövőben lényegesen több atomreaktorra lesz szüksége, ha kezelni akarja a globális felmelegedés problémáját; csökkentve a légkört szennyező hagyományos erőművek szerepét. Az atomerőművek megítélése viszont ellentmondásos a keletkező radioaktív hulladék miatt, amelyet Amerikában minden egyes erőmű közelében tárolnak.

Az atomreaktor-építés egyben Obama munkahelyteremtő törekvéseinek a része, az építés 3500 embernek fog állást adni, a reaktorok majdani működtetéséhez pedig 800, magasan fizetett szakemberre lesz szükség. A Vogtle erőmű 2300 megawattos kapacitását a két új reaktor 2200 megawattal növelné, ez 1,4 millió ember energiaszükségleteit fedezné.

Az Obama-kormány a jövőben várhatóan további atomreaktor-építési programokhoz is bejelent szövetségi hitelgaranciát. Az Egyesült Államok áramtermelésének jelenleg egyötödét adja a 31 szövetségi állam területén működő 104 atomerőmű. Amerikában és egyben a világon első atomerőmű 1951-ben létesült Idaho Fallsban.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!