3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az atomenergia termelésben világelső Franciaország keleti felében létesül a világ legnagyobb fényelektromos erőműve, az ország déli részén robbanásszerűen terjed a napelemes áramtermelő berendezések telepítése a magánházaknál, az atlanti partvidéken pedig több szélerőmű park létesítésének előkészítése van folyamatban.

A szemafort 2007 őszén állította "zöldre" a francia kormány: Nicolas Sarkozy elnök egy környezetvédelmi konferencián az alternatív energiaforrások, a napenergia, a szélenergia, a fahulladék, a vízenergia, a biomassza hasznosítás és a termikus energia hasznosításának állami ösztönzését jelentette be annak érdekében, hogy az ország vezetővé válhasson a megújuló energiaforrások kiaknázásában. Egyelőre azonban csak az EU célkitűzéseinek teljesítéséről van szó: az EU 2020-ra európai átlagban 20 százalékos felhasználási részarányt tűzött ki célul a megújítható energiaforrásokra.

Ennek teljesítéséhez sok tennivaló hárul a francia kormányra. Franciaország ezen a területen messze Németország és más uniós tagállamok mögött kullog. Jelenleg a franciaországi energiafelhasználásnak alig 12 százalékát fedezik megújuló energiaforrások. Napenergia termelésben például a rangsor negyedik helyén áll a lényegesen kevesebb napsütést élvező Németország, valamint Spanyolország és Olaszország mögött.

A szélenergia az ország áramfelhasználásának mindössze 1,7 százalékát fedezi, szemben a németországi 6,6 százalékkal. A több mint ezer kilométer hosszú atlanti tengerpart ellenére a mai napig egyetlen egy szélerőműpark sem létesült, mindössze egyetlen árapály erőmű Saint Malo közelében Bretagne-ban.

A 70-es évekbeli olajválság óta a francia kormányok mindegyike szinte kizárólag az atomenergia termelés részarányának növelését helyezte előtérbe. Mostanra a megépült 56 reaktor az ország áramfelhasználásának már mintegy 80 százalékát biztosítja.

Az összes franciaországi atomreaktort üzemeltető EdF 2004-ben leányvállalatot létesített megújuló energiaforrások kiaknázására. Az EDF Energies Nouvelles jó egy éve helyezte üzembe a dél-franciaországi Narbonne mellett eddigi legnagyobb napenergia erőművét, emellett tervei között szerepel a világ legnagyobb fotovoltaikus erőművének megépítése is Franciaország keleti felében: a lotaringiai Toul melletti egykori katonai bázis területén 140 hektár hasznos felületű napelem létesítményt telepít 143 megawatt kapacitással, ami duplája az eddigi legnagyobb európai létesítmények az olaszországi Rovigo mellett.

A "zöld" energiaforrások kiaknázásának fokozása azonban nem jelenti azt, hogy Franciaország akár csak gondolatban is foglalkozna  kiszállás lehetőségével a nukleáris energiatermelésből. Az áramfelhasználás és áramexport túlnyomó részét a jövőben is az atomenergia fogja fedezni. A La Manche-csatorna melletti Flamanville-ben 2007-ben kezdődött meg egy EPR (európai nyomottvizes reaktor) technológiát alkalmazó atomerőmű építése, amely előreláthatólag 2012-ben kapcsolódik majd az áramelosztó hálózatra. Már megszületett a döntés egy második ilyen erőmű megépítéséről is Normandiában.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!