Szerényen csökkentik hazánk energiafüggőségét a megújuló energiaforrások. A belőlük előállított áram részaránya 2003-ban alig volt 0,7 százalék, 2004-ben már meghaladta a 2,1 százalékot, s tavaly is nőtt annak köszönhetően, hogy három, együtt 100 megawatt teljesítményű széntüzelésű erőművet faapríték-felhasználásúra állítottak át. A jövőben is a biomassza hasznosításban van a legkisebb ráfordítással elérhető legnagyobb tartalék.
Az erőművek közül több is jelezte, átállna biomassza-tüzelésre, így teljesíthetők lennének uniós vállalásaink is. A folyamatos energiatermeléshez szükséges növényi alapanyag mennyisége azonban nem áll rendelkezésre, ezért a beruházók agrárenergetikai program elindítását sürgetik.
A biomassza-hasznosítás másik iránya a gázolajhoz keverhető biodízel és a benzingyártásnál felhasználható bioetanol előállítása. A Mol Rt. tavaly óta növényi alapanyagú bioetanolt használ a benzin oktánszámának növelésére. A vállalat a múlt héten pályázatot hirdetett azon beszállítók kiválasztására, amelyektől gázolajhoz keverhető biodízelt vásárolna.
Magas a beruházási költsége, de növekvő szerephez juthat a geotermikus energia is a megújuló energiaforrásokon belül. A Mol Rt. 2007-ben tervezi egy 2,5 megawattos geotermikus erőmű építését Iklódbördöcén, olvasható a Világgazdaságban.