A pályázat 666 095 hektoliter bor eladására vonatkozik, ebből egyenként 250 ezer jut Franciországra és Olaszországra, 150 ezer Spanyolországra és 16 095 hektoliter Magyarországra. Az Európai Unió hivatalos lapja, az Offical Journal kitért arra is, hogy az eladást követően az adott ország intervenciós hivatalai (Magyarországon az FVM-hivatalok) ellenőrzik, hogy a bort valóban bioetanol-gyártásra használták fel.
[ajanlo=1317][igazitas=right/]Franciaország, Olaszország és Spanyolország az EU három legnagyobb bortermelője, tavaly több mint 180 millió uniós pénzt kapott arra, hogy borfeleslegeit disztillálja, illetve ipari alkohollá, vagy bioüzemanyaggá dolgozza fel. Nagy András, a Magyar Szeszipari Szövetség és Terméktanács igazgatója korábban jelezte: Magyarországon az éves bioetanol termelés mintegy 10 ezer tonna, amely az idén kétszeresére-háromszorosára emelkedhet. Az uniós irányelv szerint 2010-re az üzemanyagokban a megújuló energia aránya el kell, hogy érje az 5,7 százalékot. Magyarországon jelenleg ez kevesebb, mint 1 százalék, de az uniós átlag sem éri el a 2 százalékot.
Hazánkban a bioüzemanyag-gyártás az idei évben kezd fellendülni. A Mol Rt. tavaly pályázat útján választotta ki bioetanol-beszállítóit, s a vállalat egy zöldmezős beruházással új bio-ETBE-üzem építését is tervezi Tiszaújvárosban. A gyártásban érdekelt szeszipari cégek például a Győri Szeszgyár Rt. és a Hungrana Kft. meglévő kapacitásaik bővítésére készülnek, hogy ki tudják elégíteni a növekvő igényeket.
Menedzsment Fórum / MTI