5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Góczi István Emfesz-vezérigazgató a Vedomosztyi című orosz üzleti lap keddi számában részletezte, hogyan és miért adta el a céget egy dollárért az orosz vállalkozók tulajdonában lévő Rosgasnak.

Góczi István nyilatkozott az újságnak, hogy az Emfesz eladásáról már két éve tárgyaltak, főleg a RosUkrEnergóval (RUE) és a Gazprommal, miután a tulajdonos Dmitrij Firtas ukrán üzletember el akarta adni a cég egy részét vagy egészét.

Az Emfesz alapvető értéke a fogyasztók - a magyar piac 23 százaléka - valamint a RUE-val 2015-ig fennálló szerződés, de a RUE-nak az utóbbi két évben problémái voltak a gázszállításban, és ez nagy mértékben csökkentette a cég vonzerejét. Az Emfesz helyzete kritikus: a RUE-nak 365,5 millió dollárral tartozik - ebből 295,1 millió már esedékes lett volna - miközben az anyacég, a ciprusi székhelyű Mabofi 280,5 millióval tartozik az Emfesznek. A Gazprom idén januárban kizárta a RUE-t az orosz-ukrán gázszállításból, attól kezdve csökkent az Emfesznek szállított gáz mennyisége, és a beérkezett mintegy 350 millió köbméterhez nincs egyetlen papír sem a Gazpromtól, sem a RUE-tól, sem az ukrán Naftogaztól. Ez gond, hiszen az importált árut 60 napon belül megfelelő papírokkal el kell vámolni. Hogy honnan jött a gáz, magam sem értem egészen pontosan, de április 26-án végleg megszűntek a szállítások - mondta Góczi.

Az újságíró kérdésére - hogy a csapot azután zárták-e el, hogy Vlagyimir Putyin orosz kormányfő figyelmeztette Julija Timosenko ukrán miniszterelnököt -, Góczi elmondta: ez előtt a Gazprom és az ukrán Naftogaz vezérigazgatói tárgyaltak, és az ukrán cég vezetője onnan távozva telefonon utasította diszpécsereit a csap elzárására. Hogy hogyan érkezhetett addig négy hónapon át Magyarországra gáz - habár nem tudni honnan -, azt Góczi azzal magyarázta, hogy Ukrajnában 2005 óta a rendszerben lévő gáz 20-25 százaléka eltűnik, szintén nem tudni, hová, így nem volt újdonság, hogy hónapokig nincs pontos mérleg és kimutatás.

Góczi szerint őt az Emfesz eladásáról a Rosgas győzte meg: vállalta az Emfesz adósságainak rendezését, a gázszállítások megoldását, és hogy az Emfesz tiszta lesz. Már rég érdeklődtek, és az utolsó pillanatban tették meg ajánlatukat, amikor a gázcsapot elzárták. Ha nem jelent volna meg a Rosgas, az Emfesztől már elvették volna a működési engedélyt - mondta.

Kérdésre Góczi kifejtette: ő saját vagyonával felel, ezért végül nem a Mabofinak, hanem neki lettek volna problémái a magyar hatóságokkal. Nem zsarolták meg, de nem is kellett, maga is értette a helyzetet. Ha rosszul döntött volna, a magyar piac 23 százalékának gáz nélkül maradása komoly szociális és politikai következményekkel járt volna.

Vagyis a Rosgas dolga az volt, hogy az Emfeszt elvegye Firtastól? - kérdezte az újságíró, és Góczi azt válaszolta: úgy véli, ez volt a feladat, és majd eladják a céget, amint rendbehozták. A Gazpromnál még a legutóbbi megbeszéléseimen is szó volt az Emfesz megvételéről, de a Gazpromnak nem kell zűrös helyzet, neki fontos, hogy rendezve legyenek az adósságok - mondta.

Az újságíró megállapította, hogy az orosz gázból szerzett jövedelem százmillióit a ciprusi Mabofi használta fel, és megkérdezte, kik Firtas tulajdonostársai a Mabofinál, és köztük van-e a nemzetközileg körözött Szemjon Mogiljevics (amint sokan tudni vélik), de erre Góczi azt mondta, nem tudja, és nem érdeklődött az iránt, hogy kinek a javára forgatja és használja fel a pénzt a Mabofi. Mindenesetre "a Mabofi Firtas cégbirodalmának alapvető finanszírozási forrása volt. Emellett pénzügyi kapcsolatban állt a GEMM céggel", mondta Góczy. (A GEMM a volt Eural Trans Gas, a kereskedő, amely a közép-ázsiai gázt a RUE-nak Ukrajnába továbbította).

Góczy hozzátette: noha tartott attól, hogy rá hárul a végső felelősség, azért nem távozott posztjáról, mert amíg a RUE-nak az osztalékát a Centragason és Mabofin keresztül - hitelek biztosítékaként - le kellett tennie, a rendszer zárt volt. Amint azonban a RUE-t kizárták a szállítási sémából, minden függő helyzetbe került. Az osztalékkal kellett volna lezárulnia a 2008-as szállításoknak, de a pénz máig nincs sehol.

Amikor ezt megértettem, megtagadtam a Mabofitól a hitelt: legutóbb idén kapott 10 millió dollárt, most az Emfesz számláján 150 millió dollár van, és marad is, amíg meg nem oldódik a helyzet - mondta Góczi.

A Firtas által indított perekkel, valamint azzal kapcsolatban, hogy Magyarországon is büntetőeljárás indult, leszögezte: Firtas cégei valamiért orosz bírósághoz nem fordultak, és a magyar szervektől nem érkezett idézés. Az Emfeszt én vettem meg 2004-ben, és én adtam el. Meghatalmazásom volt rá. A Mabofi és az Emfesz nevében számtalan ügyletet bonyolítottam. Firtas véleményét pedig nem hallottam - mondta.

Az újságíró megjegyezte: Firtas nem tudja őt elérni telefonon, és Góczi kijelentette: az új tulajdonosok megtiltották, hogy érintkezzen a korábbiakkal, de Firtas tudta, hogy tárgyalások folynak az eladásról. Ha nem jól zárja le a sémát, el kellett volna számolnia a magyar adóhivatallal. Úgy gondolom, kapóra jött neki az eladás, mert így megszűnt a veszély, hogy személyesen vele szemben adóköveteléseket támasszanak - mondta végül.

Egy másik terjedelmes cikkben a lap ismertette a pénzek bonyolult útját, és megállapította: a Gazpromnak az Emfesszel való együttműködés sokba került, hiszen a RUE útján gyakorlatilag hitelbe adta a gázt, és az ellenértéket egy év után kapta meg, noha minden más partnerrel havi fizetésről szólnak a megállapodások. A lap szerint a Gazprom már három éve törekedett a "zárt magyar kör" megnyitására, de nem járt sikerrel, mert a RUE másik tulajdonosa, Firtas ezt akadályozta, a szállítások leállítása viszont nemzetközi botránnyal járt volna, amely ártott volna a Gazprom jó hírének.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!