"Ha egyik terv sem valósul meg, Európa meg fogja érezni a 85 milliárd köbméter gáz hiányát, és kérdéses, ki tudja kiegyenlíteni ezt az egyensúlyhiányt" - mondta Medvegyev az orosz lapok szerdai beszámolója szerint a Rómában tartott World Energy Congress (WEC) helyszínén, hétfőn.
A Nyezaviszimaja Gazeta című moszkvai lap szerint a Gazprom aggodalmát azoknak az országoknak az ellenkezése váltotta ki, amelyeknek felségvizein át az orosz mamutcég tervei szerint a vezetéknek haladnia kéne a Balti-tengeren. Az elmúlt hónapokban a Nord Stream tervezett vonalvezetése ellen Észtország, Finnország, Svédország és Lengyelország lépett fel. Emellett Németország még nem engedélyezte a Nord Stream csatlakoztatását a német gázelosztó hálózatokhoz, s ezt ahhoz köti, hogy harmadik, külső szállító is hozzáférjen a vezetékhez.
Azt követően, hogy november 5-én megállapodás született a tervhez való csatlakozásról a holland Gasunie-vel, a szakértők arra számítottak, hogy ezáltal a tervet jobban fogják támogatni Európában, és még a német törvények megkerülésére is nyílik lehetőség, de a vezeték útvonalát ellenző országok éppen ellenkezőleg, nyomban megkeményítették álláspontjukat: Stockholmnak kételyei támadtak és az útvonal megváltoztatását követelte, Helsinki attól kezdett tartani, hogy partjai közelében a tengerfenéken lerakódott mérgező fém, kadmium kerülhet a vízbe, s szintén a vonalvezetés átdolgozását követelte, Varsó pedig újra leszögezte, hogy a gázvezeték építése nem felel meg gazdasági érdekeinek.