Iránt a közelmúltban sújtották nemzetközi szankciókkal, és az Egyesült Államok is fokozta törekvéseit, hogy gazdaságilag elszigetelje a jelentős kőolajexportőrként és a világ második legnagyobb gáztartalékának birtokosaként ismert közel-keleti országot."Hosszú távon az ország olaj- és gázipara egyértelműen rossz irányba fordul" - fogalmazott az olajpiaccal foglalkozó havi jelentésében az IEA.
A szankciók júniusban elfogadott újabb köre - az elemzés szerint - a gáz- és folyékony gáz projekteket sújtja a legerőteljesebben, például, a berendezések beszerzésének korlátozásával. Az IEA júniusi előrejelzésében Irán folyékony gáz termelési kapacitásáról azt írta, hogy 2015-re napi egymillió barrelre emelkedik a 2009-es 520 ezer barrelről. Legfrissebb jelentésében viszont a szervezet kiemelte, a korlátozások és a külföldi partnerek visszalépése növeli az előrejelzésben foglalt kockázatokat.
A Nemzetközi Energiaügynökség ugyanakkor rámutatott arra, hogy az Iránnal való együttműködés iránti érdeklődés a legjobb esetben is csak "langyos" volt, tekintettel a közismerten rossz szerződési feltételekre és a megvalósítás nehézkes környezetére.
MTI/Menedzsment Fórum