2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Százmilliárd eurós veszteséget okoz évente a hamis termékek forgalomba kerülése az Európai Unióban. A helyzet a többi tagországhoz hasonlóan nálunk sem üdvözítő: csak a hanglemezkiadóknak közel 18 milliárd forintos kárt jelentettek a tavalyi évben gazdára talált kalózfelvételek, derül ki az mfor.hu körképéből.

Mi lesz az elkobzott árukkal?

Bencze József, a Vám- és Pénzügyőrség rendészeti főigazgatója a magyarországi helyzetet hamis termékek szempontjából sem jobbnak, sem rosszabbnak nem tartja az uniós tagállamokhoz képest. "A tapasztalat azt mutatja, hogy az olcsó illegális árukat főként ott lehet értékesíteni, ahol gyengébb a vásárlóerő" - tette hozzá kérdésünkre.

Mint azt a szakembertől megtudtuk, a hamisítványok jelentős része távol-keleti országokból érkezik Európába. Ezek között sok az úgynevezett "no name" termék, amelyekre azt követően varrják fel a hamisított márkajelzéseket, hogy az megérkezett valamelyik célországba. A hazai vámosok az elmúlt két évben 24 ilyen tevékenységet végző varrodát fedeztek fel, amelyek többségében a dolgozókat is feketén foglalkoztatták.

Jótékony célokra

Amennyiben a Vám- és Pénzügyőrség hamisítványokra bukkan, akkor az árut jogában áll visszatartani. "Ezt akkor is megtesszük, ha egy védjegyjogosult cég hívja fel a figyelmünket valamilyen gyanús esetre. Ekkor a lefoglalt termékeket raktárba szállítjuk, melynek költségeit az érintett cég fizeti. A védjegyjogosultnak ezt követően tizenöt napja van arra, hogy megindítsa a bírósági eljárást a gyanúba került féllel szemben" - magyarázza Bencze József.

A hazai törvények lehetőséget adnak arra, hogy a büntető- és a szabálysértési eljárás során elkobzott árukat közérdekű, jótékony célra is fel lehessen használni. Így adott esetben különböző karitatív szervezeteknek adhatják az elkobzott ruhaneműket, persze csak azt követően, hogy a hamis márkajelzéseket eltávolították róluk. A jövedéki termékeknek (például szeszes ital vagy cigaretta) azonban már más a sorsuk, ezeket minden esetben megsemmisítik.

Kiss Gergely

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!