A szakállamtitkár reményei szerint a nyilvános vitát követően a lehető leghamarabb az országgyűlés elé kerül a stratégia, amelyről még az idén döntés születhet.
Kóka: Meg kell ismertetni az energetika kihívásait
Az emberek energiatudatosságát fokozni kell, különben a politika az energetikai kihívásokra nem lesz képes sikeres válaszokat adni - mondta Kóka János, gazdasági és közlekedési miniszter a konferencián. Mint közölte, a gázár-támogatási rendszer átrendezése nem az utolsó, hanem az első lépés volt az energiapolitikai paradigmaváltáshoz, amelyen Magyarországnak az elkövetkező években végig kell mennie.
A kormánynak a jövőben azonban nem saját belátásából kiindulva kell megoldásokat adnia, és azokat később megértetni, hanem az előrelépéshez meg kell ismertetni az energetika kihívásait, mozgatórugóit és lehetőségeit - vélekedett Kóka János.
A miniszter megjegyezte, hogy a környezet- és energiatudatosság Magyarországon ma mélyen az európai uniós szint alatt van. A közbeszédben sok mindenről van szó, de a lényegről, azaz a fenntarthatóságról, a klímavédelemről, az energiapolitikáról minimális mértékben sincs - hangoztatta Kóka János.
A miniszter a földgázellátásban tavaly, a kőolajellátásban pedig az idén tapasztalt ellátási zavarokra utalva hangoztatta: két krízis nyitotta fel Magyarország szemét, hogy a volt Szovjetunió felől érkező energia nem korlátlan, nem olcsó, és azt nem lehet büntetlenül pazarolni.
A miniszter kifejtette: a paradigmaváltás során a kormánykoalíció politikusai akkor beszélhetnek majd sikerről, ha az Európai Unió energetikai alapelvei bekerülnek a magyar energiapolitikába, végbemegy a teljes piacliberalizáció, és teljesülnek az ország különböző, számszerűsíthető energetikai vállalásai.
Az ökológiai kihívásokra gazdasági válaszok kellenek
"A klímaváltozásra klasszikus környezetgazdálkodási eszközökkel nem lehet megoldást találni, az ökológiai kihívásokra gazdasági válaszokat kell adni" - hangoztatta Matthias Machnig, a Német Szövetségi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Reaktorbiztonsági Minisztérium államtitkára.
Az államtitkár szerint az iparpolitikának épp ezért a jövő szempontjából fontos ágazatokra kell koncentrálnia. Példaként az energiahatékonysághoz és megújuló energiaforrásokhoz, valamint a szennyvíz-technológiához kötődő szektorokat említette. Ezek az ágazatok nemcsak 6-10 százalékos éves bővülési potenciállal rendelkeznek, de innovációs és munkahely-teremtési szempontból is támogatandóak az európai kormányok részéről - mutatott rá Matthias Machnig.