3p

A Magyarországon bevezetendő spanyol modell az állam, a gyártók és a lakosság közötti költségmegosztásban egy olyan megoldás, amely nem jár a lakossági gyógyszerkiadások emelésével, és fenntartja az ellátás színvonalát - szögezte le az egészségügyi államtitkárság a közleményében.

Mint kifejtették: az egészségügyi államtitkárság az úgynevezett generikus gyógyszerek területén az elmúlt időszakban számos árcsökkentést elérő szabályozást vezetett be, de ezeknek a spanyol modellben érintett gyógyszerekre nem volt hatása, ezért volt szükség az új szabályozásra.

Az Országgyűlés által hétfőn elfogadott egyes egészségügyi tárgyú törvények módosításáról szóló törvény több gyógyszer-támogatáspolitikai szabályváltozást is tartalmazott. Ennek egyik eleme a nemrég Spanyolországban bevezetett szabályozáshoz hasonló úgynevezett spanyol modell. Ennek alapján azon gyógyszerek esetében, amelyeket a társadalombiztosításba 2006 előtt fogadtak be, illetve még azonos hatóanyagú és beviteli formájú versenytársuk nincsen, azaz árverseny nem alakulhatott ki, a forgalmuk alapján az állam által fizetett társadalombiztosítási támogatás 10 százalékát vissza kell téríteniük az egészségügy és a gyógyszerkassza finanszírozására.

Az egészségügyi államtitkárság "a folyamatos és biztonságos, térben és időben egységes gyógyszerellátás biztosításában elkötelezett" - hangsúlyozták a közleményben.

A spanyol modell bevezetéséről először az április végén megjelent Széll Kálmán Terv 2.0-ban írt a kormány. A gyógyszer-támogatási rendszer újbóli felülvizsgálatának, majd átalakításának kapcsán a tervezet utalt a spanyolországi új gyógyszer-támogatási modell néhány elemére: a régebb óta támogatott készítmények meghatározott körében kötelező árcsökkentésére, a lakossági térítési díjak meghatározott körben történő emelésére, valamint a térítési díjminimum bevezetésére.

Hétfőn a magyar Országgyűlés által elfogadott újabb egészségügyi salátatörvényben a spanyol modellnek egy eleme szerepelt, amelynek értelmében: egyes, régóta támogatott gyógyszerek gyártóit augusztustól pluszfizetési kötelezettség terheli.

Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) kedden azt közölte: 2012 augusztusától 532 gyógyszert érint a spanyol modell. Ez a szám viszont hónapról hónapra változik, mivel a hat évvel korábban befogadott termékek bekerülnek a szabály hatálya alá, illetve ki is kerülhetnek onnan gyógyszerek.

Az OEP számításai szerint az idén nagyjából 850 millió forint, majd 2013-ban és 2014-ben 5,8-7,4 milliárd forint folyhat be a gyógyszergyártók befizetéseiből.

Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete (IGYE) szerdai közleményében azt írta: az elfogadott spanyol modell a hatékony betegellátáshoz nélkülözhetetlen innovatív készítmények után fizetendő extra adó további 50 százalékos emelkedését jelenti.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!