3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nem javul, csak romlik a jövőben az Európai Unió energiafüggése, a megújulók szerepét pedig túlbecsültük, hangzott el a héten zajló Ökotech nemzetközi környezetvédelmi és kommunális szakkiállítás konferenciáján Budapesten. Mfor.hu tudósítás.

Nem megoldás?

"Negyed századon belül az EU jelenlegi 50 százalék körüli importfüggősége 70-75 százalékra emelkedik" - fogalmazott Molnár László, az Energiaközpont Kht. igazgatója Magyarország energiapolitikájának kihívásaival foglalkozó előadásában.

A szám főként annak tükrében aggasztó, hogy a primer energiaigényt a három hagyományos energiahordozó dominálja (olaj, gáz, szén), s az arány a következő 20 esztendőben sem fog jelentősen változni. Mivel a térségben nincs kellő mennyiségű lelőhely, így az egyetlen megoldás az igazgató szerint, ha minél kevesebb energiát használunk.

Szél- és napenergia: a nagy mumus

Ugyan a kiállításon több zöld megoldást bemutató vállalat is képviseltette magát, a megújuló energia szerepe még mindig elenyésző: arányuk az Unióban mindössze hat százalékot tesz ki az energiamérlegben. Valószínűleg az a vállalás sem teljesül, amely ezt az arányt 2010-ig megduplázná. "A biomassza jelentősége növekedni fog, de a szél- és napenergia marginális marad" - mondta Molnár László.

A szakértő utóbbiak tömeges elterjedésének elmaradását főként azzal magyarázta, hogy nem akkor süt a nap és fúj a szél, mikor leginkább szükség lenne rá, az áram előállítási költsége pedig magas. Arra az észrevételre, hogy externális költségek mellett is vannak versenyképes megújulók, Molnár elismerte, hogy valóban akad ilyen, ám nem ez a jellemző, s ismét a szél- és napenergiát hozta fel példának.

Geotermia nélküli jövő?

Az előadás a geotermikus energiát meg sem említette, mint lehetséges energiaforrást, s ezt a hallgatóságból többen is nehezményezték. Molnár indoklásában kiemelte, hogy a geotermia a többi megújuló megoldáshoz képest is elenyésző arányt képvisel az EU-n belül, s kitért a visszasajtolás jelentős költségére is. Ez utóbbiról egy korábbi, szeptemberi előadáson már szó esett. Akkor a Magyar Geotermális Egylet elnöke a jelenlegi jogszabályi környezetre (kötelező visszasajtolás, szennyvízbírság) hivatkozva úgy fogalmazott, a geotermikus energia mellett voksolók "halála" sincs kizárva.

Magyarország importfüggősége kapcsán a szakértő elmondta: az Unióban hazánk élen jár a földgázfüggésben (45 százalék), ezért kulcsfontosságú az import biztosítása. Olcsó megoldásnak számítana egy szlovák leágazás megépítése, illetve felvetette a horvátországi cseppfolyós földgáz terminál ötletét is. Az alternatívnak tűnő megoldásoknál az igazgató nagy problémának tartotta, hogy már nem egy, hanem két vagy három helytől is függne az ország.

Istvánko Viktória

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!