"Negyed századon belül az EU jelenlegi 50 százalék körüli importfüggősége 70-75 százalékra emelkedik" - fogalmazott Molnár László, az Energiaközpont Kht. igazgatója Magyarország energiapolitikájának kihívásaival foglalkozó előadásában.
A szám főként annak tükrében aggasztó, hogy a primer energiaigényt a három hagyományos energiahordozó dominálja (olaj, gáz, szén), s az arány a következő 20 esztendőben sem fog jelentősen változni. Mivel a térségben nincs kellő mennyiségű lelőhely, így az egyetlen megoldás az igazgató szerint, ha minél kevesebb energiát használunk.
Szél- és napenergia: a nagy mumus
Ugyan a kiállításon több zöld megoldást bemutató vállalat is képviseltette magát, a megújuló energia szerepe még mindig elenyésző: arányuk az Unióban mindössze hat százalékot tesz ki az energiamérlegben. Valószínűleg az a vállalás sem teljesül, amely ezt az arányt 2010-ig megduplázná. "A biomassza jelentősége növekedni fog, de a szél- és napenergia marginális marad" - mondta Molnár László.
Geotermia nélküli jövő?
Az előadás a geotermikus energiát meg sem említette, mint lehetséges energiaforrást, s ezt a hallgatóságból többen is nehezményezték. Molnár indoklásában kiemelte, hogy a geotermia a többi megújuló megoldáshoz képest is elenyésző arányt képvisel az EU-n belül, s kitért a visszasajtolás jelentős költségére is. Ez utóbbiról egy korábbi, szeptemberi előadáson már szó esett. Akkor a Magyar Geotermális Egylet elnöke a jelenlegi jogszabályi környezetre (kötelező visszasajtolás, szennyvízbírság) hivatkozva úgy fogalmazott, a geotermikus energia mellett voksolók "halála" sincs kizárva.
Magyarország importfüggősége kapcsán a szakértő elmondta: az Unióban hazánk élen jár a földgázfüggésben (45 százalék), ezért kulcsfontosságú az import biztosítása. Olcsó megoldásnak számítana egy szlovák leágazás megépítése, illetve felvetette a horvátországi cseppfolyós földgáz terminál ötletét is. Az alternatívnak tűnő megoldásoknál az igazgató nagy problémának tartotta, hogy már nem egy, hanem két vagy három helytől is függne az ország.
Istvánko Viktória