Érdemes termelni? Táblázat a villamosenergia-átvételi árakról!
A magyar viszonyokat elemezve Matthias Eichelbrönner, a német bioenergia-szövetség elnökségi tagja elmondta: óriási potenciál rejlik hazánkban, mivel az iparág még gyerekcipőben jár. Közép-Európa nemcsak a Nyugat beszállítója lehet, adott a lehetőség saját projektek megvalósítására is. A hazai betáplálási díjtétel véleménye szerint jó, de - a német tapasztalatokból kiindulva - évekbe telhet, míg megfelelő mederbe terelődik a kapcsolat áramszolgáltató és termelő között.
A szakember kitért arra is, hogy az áramátvételhez szükséges hálózatfejlesztési költségeket Németországban az áramszolgáltató fizeti, a megújuló energiát termelőnek mindössze a legközelebbi vezetékre csatlakozást kell megoldania.
A derülátó német előadások után a Mol Rt. a megújuló energiaforrások helyzetét vázolta fel a hazai olajiparban. "A közlekedésnek van a legnagyobb olajigénye, a teljes olajfelhasználás mintegy 93 százaléka erre megy el" - vázolta fel Thernesz Artur, a társaság fejlesztési igazgatója.
Hozzátette: az ígéretes alternatívák - például az atom-, a szél- és a napenergia vagy a tiszta szén - az olajfelhasználás mindössze hét százalékát érintik, a közlekedés olajfüggőségének csökkentése pedig nagyon nehéz. Ennek ellenére a vállalat törekszik rá, hogy piacain biokomponens tartalmú üzemanyagot forgalmazzon. Ez azonban az eltérő vagy még jelenleg is kidolgozás alatt álló szabályozás miatt nem egyszerű.
Bár az előadók és a résztvevők zöme bizakodó volt, akadtak szkeptikusok is. A hatástanulmányok készítésével és környezetvédelmi mérésekkel foglalkozó Blautech Humán és Környezetvédelmi Szolgáltató Kft. környezetvédelmi igazgatója az mfor.hu érdeklődésére például elmondta: a német kamara üzletembereknek tartott szemináriuma mellett hasonló szervezésű francia és belga rendezvényeken is részt vett üzleti kapcsolat reményében, ám arra egyik esetben sem került sor.
Istvánko Viktória