Az építési munkálatok 70 százaléka már elkészült. A tervek szerint az egész rendszer hideg próbaüzeme - a gépészet és a technológia beépítését követően - májusban indulhat el. A biogázt előállító baktériumflóra kialakítása ezután kezdődhet meg, az üzem teljesítményének száz százalékra emeléséhez pedig néhány hónapra lesz szükség.
A mezőgazdasági 800-900 szarvasmarhát, valamint 16 ezer élő sertést tart, s a társaságnál keletkező évi 30 ezer tonna szalmás istállótrágya kezelése egyre nagyobb feladatot jelent, ezért döntöttek a biogáz-hasznosítás mellett. A hulladékkezelési költségek csökkentése mellett a megtermelt áramot a területi áramszolgáltató vállalat szabott áron köteles átvenni. További bevételt jelenthet, hogy a cég regionális szinten is el kívánja indítani az élelmiszer-ipari hulladékok gyűjtését.
Emellett a biogáz megújuló energiaforrásnak minősül, így előállításával fosszilis energiahordozók felhasználását lehet kiváltani, ezért a cég a kiotói szerződésen nyugvó karbonkereskedelemben is részt vehet. Így a PA Kft. az osztrák állammal már szerződést írt alá arról, hogy az a 2008-2013 közötti időszakban megvásárolja a biogáz termelésével a cégnél keletkező szén-dioxid-kibocsátás megtakarítását, kiegészítő jövedelemhez juttatva ezzel a társaságot, számol be a Világgazdaság.