Csak Ciprus és Málta nem kapott figyelmeztetést. Magyarország esetében a bizottság elsősorban információk megfelelő közlésének hiányát említette a döntés indoklásául. Ha a tagállamok nem korrigálják a brüsszeli megállapításokat, a bizottság az Európai Bíróság elé utalhatja ügyüket.
Az uniós végrehajtó testület közleménye szerint az érintett országok az uniós jogszabályok be nem tartása révén megakadályozzák, hogy az európai fogyasztók élvezhessék a versenyalapú és nyílt energiapiac előnyeit.
"Elfogadhatatlan, hogy a jelenlegi gazdasági és pénzügyi válság idején az európai fogyasztók és vállalkozások viseljék a rosszul működő energiapiac terhét. A bizottságnak eltökélt szándéka, hogy minden szükséges lépést megtegyen annak érdekében, hogy az európai fogyasztók élvezhessék a tényleges választási lehetőségek, a jobb árak és a nagyobb ellátásbiztonság előnyeit, amelyek kizárólag egy nyílt és versenyalapú piac révén biztosíthatók", így indokolta a döntést Andris Piebalgs energiaügyi biztos a bejelentés kommentárjában.
Görögországnak, Lengyelországnak, Portugáliának, Romániának és Litvániának a bizottság a földgáz- és a villamosenergia-piacra vonatkozó európai uniós irányelvekkel ellentétes hatósági árszabályozás fenntartása miatt is felszólító levelet küldött.
A legfontosabb jogsértések a villamosenergia-piaci átviteli rendszert üzemeltetők és a földgázpiaci szállítási rendszert üzemeltetők által szolgáltatott információk hiánya, a hálózati kapacitás-elosztó rendszerek alkalmatlansága a tagállamokon belüli hálózatok használatának optimalizálására, az üzemeltetők és a nemzeti hatóságok közötti határ menti koordináció és együttműködés hiánya, az üzemeltetők nem megfelelő erőfeszítései a maximális kapacitás elérhetővé tételére vonatkozóan, az eredményes nemzeti szintű szankciórendszerek hiánya, a nagyfogyasztók számára előnyös árszabályozás fenntartása és a fogyasztók számára rendelkezésre álló megfelelő vitarendezési eljárások hiánya nemzeti szinten.
Az energiapiaci verseny mellett a bizottság több tucat szabálysértési eljárást indított környezetvédelmi, adóügyi és pénzügyi témákban, de ezek egyike sem érinti Magyarországot.