A szállítások felújítását lehetővé tévő kiegészítéseket a 2003-ban kelt szerződéshez Dmitrij Medvegyev orosz és Gurbanguly Berdimukhammedow türkmenisztáni elnök jelenlétében írták alá Alma Asgabatban. A dokumentum értelmében Alekszandr Medvegyev, a Gazprom igazgató tanácsának helyettes elnöke szerint az orosz-türkmén gázkapcsolatok történetében első ízben a szállításokért fizetendő ár formulája teljesen megfelel az európai gázpiacnak.
Alekszandr Medvegyev elmondta: Oroszország és Türkmenisztán közösen építi majd meg a Kaszpi-tenger menti és a Kelet-Nyugat gázvezetéket.
A két elnök megállapodást írt alá a stratégiai iparágakban való együttműködés bővítéséről: ez Igor Szecsin miniszterelnök-helyettes közlése szerint az energetikára - ezen belül a földgáz mellett a kőolajipar és az elektromos energia terén - valamint a gépgyártásban való stratégiai együttműködés bővítéséről.
A szakértők szerint a létrejött gázszállítási megállapodás - amely egy április óta húzódó vita végére tesz pontot - most előnyös ugyan a Gazpromnak, de elodázhatja a Kaszpi-tenger menti gázvezeték építését. Egy kisebb türkmeniszténi robbanás miatt átmenetileg leálltak a szállítások. A károkat hamar helyreállították, de később Türkmenisztán teljesen leállította a szállítást. Az azóta eltelt időben Alekszej Miller Gazprom-vezérigazgató többször, Dmitrij Medvegyev államfő szeptemberben egyszer járt Asgabatban, de a vitát nem sikerült rendezni.
A Gazprom jelezte: az európai kereslet csökkenése miatt vagy kevesebb gázt kíván vásárolni, vagy lényegesen kevesebbet fizet érte, mint a legutóbb kialkudott, idén 375, jövőre 380 dollár/100 köbméteres, nagyjából európai ár. A Gazrom indítványozta, hogy az ukrajnai árból induljanak ki, amely jövőre várhatóan 300 dollár/1000 köbméter lesz, és hogy ezen az alapon a türkmenisztáni gáz - amelynek jelentős része Ukrajnába megy - kerüljön 210-220 dollárba.
Az új megállapodással a Gazprom által átvett mennyiség csökken, de nem csökken az ára. A 2003-ban kötött szerződés szerint ugyanis 2010-ben Oroszországnak 80-90 milliárd köbmétert kellene vásárolnia Türkmenisztántól.
A Gazprom általában kevesebb gázt szándékozik vásárolni Közép- Ázsiában az európai kereslet csökkenése miatt, de Üzbegisztánból és Kazahsztánból nem csökkenti az importot, vagyis a csökkentés első sorban Türkmenisztánt érinti. A Kommerszant című orosz lapnak nyilatkozó szakértők szerint ezt Türkmenisztán megbüntetéseként is lehet értelmezni azért, hogy tárgyalásokba kezdett az EU-val és ki akar lépni az európai gázpiacra, amely a Gazprom bevételeinek fő forrása.
Asgabat az orosz partnernél kieső jövedelmet a kínai piac feltárásával kompenzálja: a napokban átadták a kínai gázvezetéket. Oroszország ezt lojálisan fogadta, legalábbis így nyilatkozott Asgabatban Medvegyev látogatása előtt Igor Suvalov miniszterelnök-helyettes. Ugyanakkor nem szándékozik kötbért fizetni az április óta át nem vett gázért. A szakértők elmondták: Asgabat az elmúlt évben 5,88 milliárd dollár bevételhez jutott a gázexportból, ebből az első negyedévben 3,77 milliárdot vett be.
A Kommerszantnak nyilatkozó szakértők szerint Moszkva talán azt is reméli, hogy a kínai szállítások beindulása, valamint az Iránba menő vezeték bővítésének megkezdése csökkenti majd Türkmenisztán érdeklődését az Oroszország elkerülésével Európába menő vezetékek - köztük a Nabucco - projektjeiben való részvétel iránt.
Az egyik szakértő szerint Türkmenisztán azonban más tanulságot is levonhat a történtekből: azt, hogy Oroszország nem megbízható vásárló és tranzitország, ezért diverzifikálni kell a szállításokat, és nem szabad felhagyni az európai elképzelésekkel.
Az átvétel csökkentése mindezen túl elodázhatja az Oroszország által támogatott Kaszpi-tenger menti vezeték építését, amelyről a két ország és Kazahsztán 2007-ben állapodott meg, s amely építésének kezdetét 2009-re tervezték. A most kialkudott gázmennyiség ugyanis értelmetlenné teheti a befektetést.