2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Norvégiában üzembe helyezték a világ első kísérleti ozmózis erőművét, amely sós tengervíz és édesvíz egy speciális membránon keresztül történő áramoltatásával állít elő elektromos energiát.

Az állami tulajdonban lévő Statkraft Oslótól 60 kilométerre délre az Olso-fjordban létesített kísérleti berendezése mindössze 2-4 kilowatt elektromos energiát termel kétezer négyzetméteres membrán felületen, ami nagyjából egy kávéfőző üzemeltetéséhez elegendő. A berendezéssel a technológia jövőbeni alkalmazhatóságát vizsgálják.

A berendezés azon az elven működik, hogy az édesvizet a sós tengervíztől elválasztó membránon keresztül az ozmózis nyomásnak köszönhetően víz áramlik át az édesvizes oldalról a sósvizes felé, ami áramfejlesztő turbina hajtására fordítható túlnyomást hoz létre a sósvizes oldalon.

A norvég Statkraft Európa legnagyobb megújítható energiaforrás hasznosító áramtermelő vállalata. Az általa üzemeltetett vízerőművek szinte teljes egészében fedezik Norvégia elektromos energia felhasználási igényét. A Statkraft 2015-re tervezi az első 25 megawatt teljesítményű, mintegy 30 ezer háztartás energiaigényét fedezni képes kereskedelmi ozmózis erőmű építésének megkezdését. Az erőmű méretben egy futball stadionnal vetekedhet.

A kereskedelmi áramtermelés megkezdésének feltétele a membrán áramtermelő hatékonyságának növelése a jelenlegi egy wattról öt wattra négyzetméterenként, ami a megújítható energiaforrások átlagos szintjére emelné az ozmózisos áramfejlesztés költségeit. A kutatások kezdetekor a 90-es évek vége felé a hatékonysági mutató még mindössze 0,01 watt volt négyzetméterenként. A legmodernebb technológia négyzetméterenként 2-3 watt áram termelését teszi lehetővé. A kísérleti üzemben a rendszer bejáratását követően cserélik le a membránt a legmodernebb típusra.

Az áramfejlesztésre alkalmas membránt az amerikai NASA-val folytatott együttműködés keretében fejlesztette ki a Statkraft. A NASA elsősorban a víz űrállomásokon történő újrahasznosítása miatt érdeklődik az ozmózisos membrán technológia iránt. Az ozmózis energia mindenhol rendelkezésre áll, ahol édesvíz ömlik a tengerbe és folyamatossága miatt jóval megbízhatóbb a szél- és napenergiánál. Európa ozmózis energia termelési kapacitása évi 180 terawattórára tehető, ami a teljes felhasználásnak mintegy öt százaléka.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!