Mind a kormányzat, mind a gyártók részéről sarkos vélemények hangzanak el az új termékdíj-tervezet kapcsán pro és kontra. Arról azonban keveset hallani, mennyire vállalkozásösztönző az új rendszer. Az mfor.hu-nak egy magyar gyártó, a Sealorient Kft. cégvezetője, Berkes Csaba mondta el véleményét. A szakember közel egy évtizede dolgozik a hazai hulladékgazdálkodási rendszerben.
Mint azt Berkes Csaba elmondta, az elmúlt 5 évben, a hazai szabályozási és vállalkozási környezetben a hazai vállalkozások, így a Sealorient sem igazán tudott kibontakozni. "Kis túlzással állíthatom, külföldről nagyobb az érdeklődés újításunk iránt, mint itthon. Ennek az okát is egyértelműen tudtuk. A hatályos termékdíj rendszer nem adott elég ösztönzést a forgalmazók, gyártók számára hogy ilyen rendszerekbe fektessenek. 5 év után is relatíve kevés, csak 100 automatánk működik, a hazai aludoboz kibocsátás döntő része a szemétbe került és kerül. Komoly értékek mennek veszendőbe. Nem jó az a rendszer, amely nem adott évek alatt sem kellő ösztönzést arra, hogy mind a forgalmazók, mind az állam számára jövedelmező tevékenység elindulhasson."
Az új termékdíj törvény tervezete szerint az eddigieknél komolyabb ösztönzés lesz, közvetlenül a hulladék kibocsátók számára. Végre érdemes lesz olyan rendszerbe fektetnie az italipari gyártóknak, amely pénzt ad a fogyasztóknak a hulladékért, tisztán és ellenőrizhető módon gyűjti be az értékes nyersanyagokat. Ráadásul a tervezet szerint ez a rendszer a felállítása elején nagyobb ösztönzést ad. Konkrétan a begyűjtött hulladékkal nagyobb visszaigénylési lehetőséget lehet elérni, mint amennyi termékdíj kerül rájuk felszámításra. A példa kedvéért egy üdítős vagy sörös aludobozra a felszámított termékdíj 4,5 forint lenne. De ha ezt a dobozt visszagyűjtjük, akkor ez 8-9 forintot ér a kibocsátó számára, ennyivel csökkentheti a termékdíj terheit. A PET-palack esetén a 30 százalékos visszagyűjtési aránynál, több mint 50 százalék termékdíj megtakarítást érhet el a gyártó.
Az ösztönzéssel – közvetve kapcsolva a zöld-tudatformálással – egyértelmű hatás érhető el: a hagyományos szelektív gyűjtés 5-30 százalékos visszagyűjtési arányával szemben az automatizált, országos rendszer középtávon 60-80 százalékos visszatérítési arányt garantál - és erre most látunk esélyt, mondta el a szakember.
A kormány állítása szerint az eddigi hulladékgazdálkodási rendszer nem volt átlátható, alkalmat adott a visszaélésekre. "Sajnos, mi tudomást szereztünk olyan megoldásokról, hogy anyagáramokat le lehetett papírozni, kézi és egyéb visszagyűjtési mennyiségek „vándoroltak”, számolódtak el „okosba”. A magyar fejlesztésű automatának nagy előnye, hogy teljesen transzparens, és ellenőrizhető, a folyamatok informatikailag is le vannak követve, és mivel pénzt kap a fogyasztó, az elszámolás is szigorú, nem lehet visszaélni vele." - állítja Berkes Csaba.
Amit nem kezel az új tervezet sem, az az együttműködés termelők és forgalmazók között. Az ilyen automatizált begyűjtési infrastruktúrát célszerű ott elhelyezni, ahol a fogyasztók megfordulnak, azaz a kereskedőknél. Nem lehet egyelőre látni az új rendszerben miként lesznek a kereskedők ösztönözve, vagy éppen kötelezve arra, hogy befogadják, vagy legalább ne lehetetlenítsék el a begyűjtő rendszereket, például drága helypénzek felszámításával. Tény, hogy már idén is volt olyan nagy kereskedelmi lánc, amely nem csak kötelezettséget, hanem üzletet is látott a begyűjtésben.
"Magyar termelő vállalkozásként bizakodóak vagyunk. Az eddigi állóvíz felkavarása minden innovatív vállalat számára új lehetőség. Látjuk a lehetőségeket, és a kormányzati pozitív szándékot. Jó lenne látni a perspektívát is - ezt most hiányoljuk - miként alakulnak, miként számolódnak a begyűjtési célok és sarokszámok középtávon. A stratégiai szemléletet és kommunikációt erősíteni kell, ne változzon minden két évben a rendszer."
Amennyiben a részletek is helyrekerülnek és a törvényalkotó ezáltal képes lesz megfelelően ösztönözni, és nem eltántorítani a kötelezetteket – amire most jó esély van - akkor a visszagyűjtési rendszerek virágozni fognak, a hazai hulladékgazdálkodási rendszer átalakulását követően egy újszerű, minden érintett számára előnyt jelentő szisztéma valósulhat meg.
Vannak tehát hazai vállalkozások között olyan vélemények, hogy a termékdíj törvény változása végre beindítja a sok problémával és korláttal küzdő környezetvédelmi ipart, innovációra készteti a szereplőket, amelyből nem csak a magyar vállalkozások profitálnak, hanem a környezetünk is. Egy biztos, az új kormányzatnak sikerült az állóvizet felkorbácsolnia, igaz, a hazai hulladékgazdálkodásban "hajózó" vállalkozások még keresik az irányt, véli Berkes Csaba.
mfor.hu