Iskolatáska, füzetek, írószerek, tornafelszerelés – a legtöbb családban már a nyári szünet közepén felkerülnek a bevásárlólistára az iskolakezdéshez szükséges eszközök. A szülők jelentős része több hónapig tudatosan spórol, hogy minden felszerelést be tudjon szerezni szeptemberig – derül ki a Provident Pénzügyi Zrt. több mint 300, saját ügyfele körében végzett felméréséből, mely az iskolakezdéshez kapcsolódó kiadásokat vizsgálta.
A kutatásban megkérdezett szülők 65 százaléka költ 50 ezer forintnál is többet az iskolakezdésre gyermekenként.
A válaszadók 14 százaléka 40 ezer és 50 ezer forint közé becsülte kiadásait, és nem egész 5 százalékuk gondolja úgy, hogy 20 ezer és 30 ezer forint közötti összeg elegendő lesz az iskolakezdésre.
„Az iskolakezdés finanszírozása a legtöbb családban tudatos pénzügyi tervezést igényel. Tanácsadóinknak köszönhetően több százezer magyar háztartásban vagyunk jelen, így pontosan látjuk, milyen nagy kihívást jelent a kisgyermekes családoknak ez az időszak és milyen nagy szerepe van ilyenkor a pénzügyi tudatosságnak” – mondta el Pálfalvi Márta, a Provident Zrt. kommunikációs és vállalati kapcsolatok igazgatója.
A családoknál a legnagyobb költségek jellemzően a szeptember elsejét megelőző két hétben jelentkeznek. Az összeg nagyságából adódóan a legtöbben már hónapokkal korábban elkezdenek spórolni: a szülők közel 10 százaléka fedezi iskolakezdési kiadásait megtakarításokból. Jellemzően havonta körülbelül 10 ezer forintot próbálnak meg erre a célra félretenni.
Vannak azonban, akik barátoktól, családtól kapott kölcsönt is igénybe vesznek, a válaszadók kevesebb mint 3 százaléka pedig hitelt is felvesz az iskolakezdéshez kapcsolódó kiadások fedezésére.
Több gyermekes családok esetében az 50 ezer forint felett költők aránya 75 százalék míg a három vagy több gyereket nevelők esetében már 82 százalék nyilatkozott így.
A hitelfelvételnél sem elsősorban a gyermekek száma dönt: azok közül, akik a kutatásban úgy nyilatkoztak, hogy igénybe vesznek hitelt, több mint 70 százalékuk egygyermekes család. Jellemzően a vidéken élők választják a hitelt, ezt a lehetőséget Heves és Fejér vármegyéből jelölték meg többen.