Az infostart.hu szerint intézmények közötti kétoldalú szerződésekkel oldaná meg az innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkár a helyzetet, ha a magyar egyetemek a folytatásban sem kapnának Erasmus-támogatást. A cikk úgy fogalmaz, Hankó Balázs szavai szerint a magyar egyetemeknek 19 ezer olyan társintézménye van világszerte, akikre számíthatna ebben az esetben.
Az innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkár a Semmelweis Egyetem Nyári Egyetem rendezvényén vett részt, itt került szóba az Erasmus-téma, amellyel kapcsolatban úgy fogalmazott, a program működése az uniós vita ellenére annak működése 2024 közepéig biztosított és utána is biztosan lesz nemzetközi csereprogramja a magyar egyetemeknek.
Az Európai Bizottságnak november 23-ig kell erre vonatkozóan döntést hoznia, ezzel kapcsolatban az államtitkár kijelentette,
ha (a Bizottság) támogatja, akkor rendben vagyunk. De ha nem támogatja, akkor is rendben leszünk, mert 2024. június 30-át követően akkor egy olyan nemzetközi mobilitási programunk lesz, ami az egyetemek közötti kétoldalú együttműködési megállapodásokra épül majd. A magyar egyetemeknek 19 ezer olyan nemzetközi szerződése van külföldi egyetemekkel, amelyek alapján ide lehet jönni, illetve amelyek alapján külföldre lehet menni tanulni. Ezeket a megállapodásokat fogjuk bilaterális alapon megkötni azokkal a külföldi intézményekkel, amelyek amúgy az adott egyetem nemzetközi stratégiájába illeszkedő módon szükséges, hogy folytatódjanak.
Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora a kérdéssel összefüggésben azt jegyezte meg, hogy az SE mint intézmény már megtámadta az Európai Bíróságon a magyar diákokat hátrányosan érintő, jelenleg hatályos uniós bizottsági döntést.