Nagy port kavart Ujhelyi István egy héttel ezelőtti Facebook-posztja, ami arról szólt, hogy az európai parlamenti képviselő a pedagógusbérek emelése ügyében megkereste Nicolas Schmit foglalkoztatásért és szociális ügyekért felelős uniós biztost. A biztos válaszának lényege, hogy a pedagógusok béremelésére szánt uniós pénzek most is elérhetőek, kizárólag az Orbán-kormányon múlik, hogy e célra azt mikor használja fel.
Az Európai Bizottság (EB) szóvivője, Veronica Favalli lapunk írásban feltett kérdéseire megerősítette, hogy Schmit kapott levelet Ujhelyitől, s arra válaszolt is.
A nekünk írt válaszban Favalli általánosságban arra hívta fel a figyelmet, hogy a Magyarország számára tett egyik bizottsági ajánlás szerint egyenlő hozzáférést kell biztosítani a minőségi iskolai oktatatáshoz, ami egyebek mellett attól függ, van-e elegendő számú jól képzett pedagógus. Ennek érdekében kiemelten fontos vonzóbbá tenni a tanári szakmát, márpedig ezt a magasabb fizetés elő tudja segíteni. Favalli szerint a magyar kormány elkötelezte magát egy olyan reform mellett, amely során a pedagógusok bére fokozatosan egy megfelelő szintre emelkedik.
Fontos emlékeztetni, hogy a Bizottság az áldását adta a Magyarországgal kötött partnerségi megállapodásra, amely értelmében hazánk 2021-2027 között hozzájuthat az uniós kohéziós alapok pénzeihez.
„Ez azt jelenti, hogy hozzáfoghat a programok megvalósításához, amihez előfinanszírozást kapott” – hangsúlyozza válaszában Favalli.
Mindazonáltal amikor az EB tavaly decemberben jóváhagyta a hagyományos uniós költségvetés forrásainak felhasználását célzó Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program Pluszt – amely kitér a pedagógusok béremelésére is –, arra a következtetésre jutott, hogy az Alapjogi Charta hatékony alkalmazására és végrehajtására vonatkozó horizontális feljogosító feltétel nem teljesült.
„Ez azt jelenti, hogy bár a Bizottság ki tudta fizetni Magyarország számára a műveletek végrehajtásának megkezdését lehetővé tevő előfinanszírozást, amíg az azok elköltéséhez szükséges feltétel nem teljesül, nem fizetik ki a Magyarország által a műveletek végrehajtása során felmerült kiadásokra benyújtott kifizetési kérelmekben szereplő összegeket” – írta Favalli.
A lapunknak adott bizottsági szóvivői válasz tehát szóról szóra megegyezik azzal, amit Ujhelyi kiposztolt a Facebook-oldalára. Amiből arra következtethetünk, hogy
a labda a kormány térfelén pattog, amennyiben teljesíti a jogállamisági feltételeket, megkaphatja a pedagógusok béremeléséhez szükséges összegeket.
A múlt heti Kormányinfón Gulyás Gergely mégis azt mondta, hogy Ujhelyi István állítása nem igaz, sőt, etikátlannak tartja a képviselő posztját. Hozzátette: a 2021-es EU-s költségvetésből eddig egyetlen adminisztratív költségtől eltekintve a kohéziós forrásból semmit nem kapott a magyar kormány.
„Abban a pillanatban, ha megkapjuk a garanciát a kohéziós pénzekről szóló megállapodásban és az operatív programokban rögzített pedagógusbérre szánt pénzt megkapjuk, abban a pillanatban a tanári béreket meg fogjuk emelni visszamenőlegesen, január 1-jéig” – jelentette ki a miniszter múlt hét csütörtökön.
Természetesen megkérdeztük a Belügyminisztérium sajtóosztályát az üggyel kapcsolatban, amire két helyről is kaptunk választ.
„A 2021-2027-es programozási időszakban a hazánknak járó kohéziós pénzekhez való hozzáférést – melynek része a pedagógusok béremelésére betervezett forrás is – jelenleg teljes egészében blokkolja az a horizontális feljogosító feltétel, amely szerint a Bizottság igazságügyi reformot vár el hazánktól. A tárgyalások a Kormány és a Bizottság képviselői között az elmúlt hónapokban már lezajlottak, nem maradt nyitott kérdés. A kapcsolódó törvénymódosítási csomag részünkről készen áll a benyújtásra, csupán a Bizottság visszajelzését várjuk. Ezt követően pedig már csak a Bizottságon múlik, hogy mikor értékeli a feltétel teljesítését és oldja fel a blokkolást” – írja válaszában a Kormányzati Tájékoztatási Központ.
A Belügyminisztérium Kommunikációs Főosztálya szerint pedig „a pedagógusok munkája iránti megbecsülés jeleként a kormány 2010 óta több ütemben - legutóbb 10 százalék mértékben - emelte a pedagógusok bérét, az orosz-ukrán háború és az uniós szankciók okozta nehéz helyzetben is elkötelezett a további béremelés mellett. Erre akkor lesz lehetőség, amikor Magyarország megkapja a hazánknak jogosan járó uniós forrásokat”.
Válaszuk végén hozzátették azt is, hogy a pedagógus béremelést kizárólag a baloldal veszélyezteti azzal, hogy továbbra is akadályozza az uniós források folyósítását, miközben Brüsszel újabb és újabb követelések teljesítéséhez köti a kifizetéseket.
Április 13-án, csütörtökön 15:30 órakor a Klasszis Klub vendége Ujhelyi István EP-képviselő lesz, akit erről is kérdezhetnek, ha regisztrálnak az ingyenes eseményre.