4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Egy-egy befektetés kapcsán mindig kardinális kérdés, hogy magunk döntünk a pénzünk helyéről, vagy inkább bízzuk ezt szakértőkre. Felmerül persze a kérdés, hogy mennyivel tudnak többet a pénzügyi szolgáltatók, és ez kifizetődik-e.

Cikksorozatunk korábbi részeiben több alkalommal foglalkoztunk a befektetések kockázataival, illetve jeleztük azt is, mi az, amire mindenképpen figyelni kell, és ami segít elkerülni a veszteségeket. Jeleztük, hogy a tapasztalatok azt mutatják, az önálló befektetési stratégia is eredményes lehet, ugyanakkor ehhez mindenképpen szükséges (pénzügyi) háttértudás, az információk feldolgozásához pedig idő kell.

Érdemes körbejárni, hogy miként működik a befektetés, és mit csinálnak az ezeket kezelő szakemberek. Lencsés Gyula a Raiffeisen Alapkezelő portfólió menedzsere a befektetéseket egy hétköznapi hasonlattal szemlélteti: kicsit olyan mint az éttermi étkezés, a befektetők is "tudnak főzni" szakember nélkül, de a befektetési vállalkozások, - az alapkezelők képzett szakemberei, technikai háttere egy magasabb és stabil minőséget képes biztosítani. A szakértő szerint az otthoni főzésből ritkán jön ki Michelin csillagos étel. Ahogy egy egyszerű fogást otthon is könnyű összedobni, úgy egy egyszerű portfólió összeállítását is elvégezhetjük saját magunknak. Azonban egy optimális hozam-kockázati jellemzőkkel bíró, megfelelően diverzifikált portfólió összeállítása, majd a változó piaci környezethez, illetve változó élet- és pénzügyi helyzetünkhöz igazítása már komoly szakértelmet és időráfordítást kíván. Ennek a munkának egyes részeit vagy egészét veheti át a befektetési szolgáltató, illetve a befektetési alapkezelő szakemberei.

Korábban:
Lakást vegyünk vagy aranyat?
Nulla kamatot adnak a bankok? Akkor most mit kezdjen a pénzével?
Így kereshet pénzt a profikkal

Az invesztíciók során tehát nem csak arról kell döntést hozni, hogy milyen eszközökbe kerüljön a rendelkezésre álló pénz, hanem előzetesen érdemes megvizsgálni a befektető vagyoni-, jövedelmi- és élethelyzetét is. Hiszen egészen más portfólió javasolt például egy fiatal számára, aki a sok évvel későbbre tervezett családalapításra szeretne vagyont gyűjteni, és más egy nyugdíj előtt álló személy számára. Azt is érdemes felmérni, hogy milyen aktív vagy passzív vagyonelemekkel rendelkezik egy háztartás. Magyarországon például az emberek vagyonának jelentős része ingatlanban áll, amely a saját használatú lakás esetén még magyarázható, és akár pénzügyi szempontból is indokolható. Ugyanakkor számos olyan esetet láthatunk, amikor olyan ingatlanban áll az emberek pénze, amelyet nem használnak rendszeresen és ki sem adnak. Egy szakember így akár abban is segítséget tud nyújtani, hogy a meglévő vagyonelemeinket miként tudjuk élethelyzetünkhöz optimalizálni.

Kérdésünkre Lencsés Gyula hangsúlyozta, a vagyonkezelési szolgáltatás keretében az alapkezelő teljes mértékben személyre szabott portfóliót épít fel és kezel az ügyfél számára, ez azonban csak jelentős, jellemzően száz millió forintos vagyon felett elérhető szolgáltatás. A prémium illetve privátbanki szolgáltatásokat nyújtó pénzintézeteknél azonban már ennél alacsonyabb vagyon esetén is igénybe tudjuk venni felkészült tanácsadók segítségét befektetési portfóliónk kialakításához.

Érdemes figyelembe venni a befektető vagyoni-, jövedelmi- és élethelyzetét is

Nagyon fontos azt is megemlíteni, hogy a spekuláció, vagy a pénzügyi eszközök (legyen szó kötvényről, részvényről, vagy derivatív - származtatott - termékről) a rövid távú tartása nem vethető össze a valósi befektetésekkel. Ezek kockázati szintje olyan messze áll egymástól, hogy értelmetlen egymás mellé állítani a két tevékenységet. Természetesen ebből fakadóan előfordulhat, hogy valaki kap egy „jó tippet” és megfelelő időben egy adott részvényen magas hozamot ér el, ám ez fordítva is elsülhet, az értékpapír árfolyama eshet és komoly veszteség is lehet a vége. Mindez nem jelenti azt, hogy a vagyonkezeléssel foglalkozó szakemberek naphosszat ölbe tett kézzel ülnének, hiszen számos esetben a portfóliók aktív kezelése zajlik. Ugyanakkor itt közben komoly kockázatkezelési munka folyik, így a vagyonunk változása kisebb ingadozást fog mutatni.

A Raiffeisen szakértője szerint miközben a portfóliómenedzserek folyamatosan a piac ütőerén tartják a kezüket, és szükséges esetben lépnek, ez nem azonos a pozíciókba való „ki-be ugrálással”. Ha a piaci történések indokolják, akkor gyakori kereskedésre is sor kerülhet, ám a portfóliókra a hosszabb tartási idejű befektetések jellemzőek. A pozíciók gyakori változtatása azért sem feltétlen kívánatos, mert az ezzel járó költségek csökkentik a befektetés hozamát.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!