2p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A negyvenes korosztály – és a náluk idősebbek – már átélték két hullámban, milyen az, amikor a nyugdíjra félretett pénzüket „beolvasztja az állam a nagy közösbe”. A felmérések szerint egyre kevesebben hiszik azt, hogy állami nyugdíjból élhetnek időskorukban.

A napokban az Aegon és a Privátbankár tett közzé egy kutatást, amely szerint Magyarország 15 országból a 13. helyen áll a „nyugdíjfelkészültségi index” (ARRI) rangsorában. A maximális tízből öt pontot ért el a személyes felelősségre, a tudatosságra, a nyugdíjtervezésre és pénzügyi ismeretekre vonatkozó kérdések kapcsán. A magyarok 53 százaléka nem érzi magát felelősnek a nyugdíjaskori jövedelme megteremtéséért. Pálmai Viktor független pénzügyi tanácsadó, az EliteFinance munkatársa elmondta, hogy szerencsére ügyfelei között egyre gyakoribb az ellenpélda. „Lehet, hogy a vizsgált országok között mi vagyunk a legkevésbé felelősen gondolkodók, és még mindig azt hisszük, hogy az államnak kell oroszlánrészt vállalnia az idősek ellátásában, én szerencsére azt látom, hogy a fiatalok egy része nagyon is foglalkozik a jövőjével, a nyugdíjával.”

A magyarok a kutatás alapján azt várják, hogy nyugdíjuk 55 százalékát finanszírozza az állam, befektetésekből és megtakarításokból csupán 29 százalék erejéig egészítenék ki azt. Ez nehezen kivitelezhető, ha belegondolunk, hogy mostani életszínvonalunk fenntartásához jelenlegi jövedelmünk mintegy 40 százalékát kellene eltennünk nyugdíjas 10-20 évünkre.

„A kutatásban azt olvastam, hogy a magyarok szerint a jövedelmük 16 százalékát kell félretenni ahhoz, hogy kényelmesen éljenek nyugdíjas korukban” – kommentálja a vizsgálatot Pálmai Viktor.

„Mivel a magyar munkavállalók kétharmada azt állítja magáról, hogy nem ismeri a pénzügyi termékeket, ez a pénzügyi ismeretekbeli hiányosság is okozhatja azt, hogy nem teszünk félre (eleget) a nyugdíjunkra.

Leginkább a nők és a fiatalok azok, akik nem rendelkeznek nyugdíjstratégiával. Anyagilag pedig a részmunkaidősök, a rosszabb jövedelműek, az alacsonyabb iskolai végzettséggel rendelkezők vannak legkevésbé felkészülve – pedig számukra is létezik megoldás.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!