3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Minden pénzintézet számára az egyik legfontosabb garancia az általa nyújtott hitel visszafizetésére a jövedelem. Azonban nem minden jövedelem bír azonos súllyal, illetve a munkaviszony típusa és hossza is tényező a hiteligénylés elbírálásakor.

Mutatjuk mi számít önállóan elfogadható és kiegészítő jövedelemnek, arról pedig hogy milyen dokumentumokkal lehet ezeket igazolni, ebben a cikkben olvashatsz bővebben.

Mit néz a bank a jövedelemvizsgálat során?

A bank a jövedelemvizsgálat során azt állapítja meg, hogy mennyi pénz áll havonta rendelkezésedre, amelyből a hitel törlesztőrészleteit fizetni tudod. Vagyis a jövedelmed havi összege mellett fontos az is, hogy  jelenleg milyen mértékben van egyéb hitelekkel terhelve, ergo mennyi marad az új hitelre. Megnézi ugyanakkor azt is, hogy milyen típusú keresőtevékenységet folytatsz, és mióta végzed azt.  A pénzintézetek az állandó jövedelmek tekintetében megkülönböztetnek elsődleges jövedelmet és kiegészítő vagy másodlagos jövedelmet. Az elsődleges jövedelem önállóan elfogadható a hitelfelvétel során, míg a kiegészítő jövedelem csak az elsődleges jövedelem mellett vehető figyelembe.

Elsődleges jövedelmek

  • Alkalmazotti munkabér (magyarországi, vagy külföldi jövedelem is elfogadható)
  • Egyéni vállalkozásból származó jövedelem
  • Társas vállalkozásból származó jövedelem
  • Nyugdíj

Leggyakoribb kiegészítő vagy másodlagos jövedelmek

  • Gyermekgondozást segítő ellátás (GYES)
  • Gyermekgondozási díj (GYED)
  • Családi pótlék
  • Ösztöndíj (PHD-képzésben résztvevő hallgatók esetében)
  • Munkabéren kívüli juttatások (cafetéria)
  • Özvegyi nyugdíj, árvaellátás, szülői nyugdíj
  • Nyugdíjbiztosításból származó életjáradék
  • Házastársi vagy élettársi tartásdíj
  • Ingatlan bérbeadásából származó jövedelem
  • Osztalékjövedelem

Minél nagyobb a jövedelmed, annál olcsóbb lehet a hiteled is

A jövedelemarányos törlesztési mutató azt szabályozza, hogy a nettó jövedelmed alapján mekkora havi hiteltörlesztő-részleted lehet. Ebbe minden jelenlegi tartozásod törlesztője beleszámít, legyen az jelzáloghitel, személyi kölcsön, vagy akár egy hitelkártyakeret, még ha nem is használod. A bank kiszámítja, hogy a fennálló tartozásaid törlesztőrészlete mellett mekkora hitelösszeg férhet még bele a nettó jövedelmedbe. A JTM korlát alkalmazását a pénzintézeteknek egy MNB rendelet írja elő.

A bankok gyakran egyedi kamatkedvezményeket adnak a magasabb fizetéssel rendelkező hiteligénylőknek, különösen akkor, ha a náluk vezetett bankszámlára érkezik havonta a jövedelem. Általában sávosan határozzák meg a bankszámlára beérkezett jóváíráshoz kapcsolódó kamatkedvezményt. Van olyan pénzintézet, amelyik egyben elvárja, hogy munkabér/jövedelem jogcímen érkezzen a jóváírás, máshol pedig az is elegendő, ha egy külső számláról érkezik a havonta vállalt összeg.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!