4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az 1867. évi kiegyezéssel párhuzamosan létrejött a magyar nemzeti és állami intézményrendszer, és ebben az évben kezdődött a hivatalos magyar statisztika története is. Keleti Károly vezetésével 1867. május 25-én alakult meg a Földmívelés-, Ipar- és Kereskedelemügyi Minisztérium keretei között a mai Központi Statisztikai Hivatal elődje.

Az önálló statisztikai hivatal létrehozásának gondolata már az 1844-es országgyűlésen felmerült, 1848-ban pedig Szemere Bertalan, az első felelős magyar kormány belügyminisztere Fényes Eleket nevezte ki az 1848/49-es forradalom és szabadságharc idején működött Országos Statisztikai Hivatal élére. A háborús idők azonban nem kedveztek ennek a munkának, így 1849-ben, a magyar kormány Debrecenbe költözésével a statisztikai hivatal működése is megszűnt.

Az intézményes statisztika megteremtésére a magyar történelem egy következő fontos pillanatában nyílt újra lehetőség. 1867. május 25-én nevezték ki a statisztikai szervezet élére Keleti Károlyt, aki a korszak egyik legjelentősebb közgazdásza volt, és sokoldalú tehetségével igen fiatalon felhívta magára a figyelmet. 1864-től részt vett az MTA Statisztikai Bizottságának tevékenységében, 1868-ban pedig a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagjai közé választották. A statistika hivatalos és tudományos mívelése címmel tartott székfoglaló előadásában világosan kijelölte a statisztika és a mindenkori statisztikus feladatát is, legjelentősebb műve, a Hazánk és népe a közgazdaság és társadalmi statistika szempontjából pedig elnyerte az akadémia nagydíját. Keleti később a Budapesti Tudományegyetem díszdoktori címét is megkapta. Az első saját szervezésű és teljes körű népszámlálás lebonyolítása ugyancsak a hivatalalapító nevéhez fűződik. Az 1869–1870-es cenzusról törvény rendelkezett, ennek eredményeit 1871-ben publikálta a hivatal.

A hivatal 1871. április 18-án önállósodott Országos Magyar Királyi Statisztikai Hivatal néven, Keleti Károly ugyanekkor igazgatói címet kapott. Ekkor kezdődött a nemzeti statisztikai hivatal független működése. A következő fontos esemény a hivatal történetében az első statisztikai törvény elfogadása volt. Ez az 1874-es jogszabály többek között a közhivatalok kötelező adatszolgáltatásáról is rendelkezett.

1898-ban kapott állandó helyet a hivatal

A kezdeti sikerek ellenére a hivatal történetének első harminc éve egyáltalán nem volt zökkenőmentes: 1898-ig, az úgynevezett statisztikai palota átadásáig kilencszer költözött a hivatal. A munka 1867-ben Keleti Károly lakásán kezdődött (a hivatalalapító fél évig "látta vendégül" kollégáit) de előfordult, hogy a Földmívelésügyi Minisztérium épületében, a Széchenyi-fogadóban, Lipthay báró palotájában, az Országház utcában, később a Múzeum körúton, az állatorvosi tanintézet épületében, a Haris-közben vagy a Donáti utcában dolgoztak a hivatal munkatársai.

A vándoréletnek 1898-ban lett vége, ekkorra készült el ugyanis a Czigler Győző által tervezett Oszlop (ma Keleti Károly) utcai, eklektikus stílusú székház. A fővárosnak ez a ma kifejezetten frekventált területe a 19. század végén még egyáltalán nem tartozott a legnépszerűbbek közé. Az Oszlop utca páratlan oldala külterületnek számított, a mai KSH-székház helyén pedig eredetileg egy téglavető kis bányatava és barakkjai álltak.

A statisztikai hivatal a területhez meglehetősen jutányos áron juthatott hozzá – ebben nagy szerepe volt annak is, hogy a hivatal vállalta könyvtárának megnyitását a nagyközönség előtt. A Központi Statisztikai Hivatal könyvtárának, hazánk egyik első közkönyvtárának és egyik legnagyobb szakkönyvtárának a története ugyancsak 1867-ben, Keleti Károly indítványára kezdődött el. A KSH Könyvtár 1897 óta kötelespéldány-jogosultsággal rendelkezik, azaz minden Magyarországon megjelenő kiadványból megilleti egy példány. Az intézmény mindenki számára nyitott, látogatóit kölcsönzési lehetőséggel várja, emellett történeti kutatásokat folytat és könyvkiadói tevékenységet végez.

A statisztikai hivatal vezetői posztját eddig túlnyomórészt férfiak töltötték be. A két kivétel Nyitrai Ferencné, aki 1979 és 1989 között vezette a hivatalt, illetve Vukovich Gabriella, aki 2010 óta a KSH elnöke.  

Az 1867-ben néhány fővel megalakuló szervezet a hatáskör tágulásával és a teendők szaporodásával már 1885-re tekintélyes hivatallá nőtte ki magát. „Személyzete” akkoriban 135 főből állt, 1937-re már 565-re nőtt, az 1950-es években – a területi szervek létrejöttének eredményeként – meghaladta az 1000 főt, akárcsak jelenleg.

1874-ben Keleti Károly kezdeményezésére alakult ki a hazai statisztika törvényi háttere. A mai napig összesen hét törvényt adtak ki a statisztikai tevékenység szabályozására. A hivatalos statisztikáról jelenleg a 2016. évi CLV. törvény rendelkezik, amely idén január 1-jén lépett hatályba.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!