5p

Kedvenc kutyusunkat nem állatnak tekintjük, hanem inkább családtagnak, akit halála után sem felejtünk. Ma már egyáltalán nem ritka, hogy valaki együtt akar utazni a kutyájával. 

Nem is gondolnánk, mi mindenre kell figyelnünk, ha kutyával akarunk utazni. Az előírások országonként, légitársaságonként változhatnak, de a lista mindenképp jelzi, hogy lesz elég teendőnk utazás előtt.

Marie Jury állatorvos a svéd alltomresor.se turisztikai szaklap cikkében felsorolja, mit kell alaposan átgondolnunk, ha nem akarjuk otthon hagyni kedvencünket. Először is, meg kell nézni előtte a neten, hogy milyen szabályok vonatkoznak az adott légitársaságra, vonatra vagy hajóra. Indulás előtt meg kell győződnünk arról, hogy a kutya regisztrált, útlevéllel rendelkezik és egészséges

A szakember azt javasolja, hogy mielőtt elvisszük nyaralni a háziállatunkat, gondoljuk át, mi a legjobb az ő szempontjából – jöjjön velünk vagy maradjon otthon. Mennyire biztonságos számára az utazás? Vagy jobb lenne panzióban vagy dogsitternél hagyni, aki lényegében a bébiszitter feladatát látja el?

Nagy körültekintést igényel kutyával utazni
Nagy körültekintést igényel kutyával utazni
Fotó: Depositphotos

A kutyaszállítást illetően a szabályok hajó, vonat- vagy légitársaságonként, eltérőek lehetnek, például az állat súlyától is függ, hogy utazhat-e a kabinban vagy sem. A vonatokon általában kevesebb hely van kutyák számára, így a jegyek gyorsabban elfogyhatnak.

Az oltás és a chip elengedhetetlen

Az unión belüli utazáshoz EU-útlevél szükséges a kutyának, de a különböző országok ezen felül egyéb, speciális követelményeket is előírhatnak.

Érdemes tájékozódni előbb nemcsak a célország nagykövetségénél, de azon országok esetében is, amelyeken csak átutaznak. Az EU-n kívüli utazásokra a szabályok eltérőek. Legalább öt hónappal utazás előtte ellenőrizni szükséges, hogy indulás előtt minden oltást megkapott az állat. Érdemes meggyőződni a kullancsok és egyéb paraziták elleni védelmének meglétéről is, amelyek a kiválasztott úti cél esetében előfordulhatnak, hiszen léteznek különféle élősködők által terjesztett betegségek, amelyeket a kutya az utazás során elkaphat. Utazásnál különösen fontos, hogy a kutya regisztrálva legyen, mert a chip megkönnyíti az elveszett állat megtalálását külföldön is.

Nem mindegy, milyen a ketrec

Autóút előtt közvetlenül az állatorvos nem javasolja a kis kedvenc etetését.

Nem tudni, különösen az első út alkalmával, vagy kölykök esetében, hogy mennyire hat rá az autó sebessége, hogyan viseli, és nem alakul-e ki emiatt valami rendellenesség.  

Nekünk is fontos, hogy a kutyánk biztonságban legyen az utazás során. Mindig ütközésvizsgált és jóváhagyott kutyaketrecet vegyünk, - ennek típusa és mérete nem mindegy, légitársaságonként változhat - és biztonsági övet használjunk számára az autóban. Vegyük figyelembe a szellőzést is.

Soha nem hagyjuk a kutyát forró autóban, még pár percre se, mert ha a zár elromlik, vagy velünk történik valami, akár egy húsz méterre lévő üzletben baleset, akkor az állattal tragédia történhet.

Ügyeljünk arra is, hogy álljunk meg vele pihenni és itassuk meg, főleg a nyári hőségben. Ha a kutya beteg, pihennie kell, nem kirándulni – ez szenvedést okozhat a kutyának.

Fontos az elsősegélynyújtás és a biztosítás

Szükséges egy egyszerűbb elsősegélycsomag a kutya számára, legalább ilyen fontos az érvényes biztosítás. De ettől függetlenül, fontos megtanulni a kutyák elsősegélynyújtási teendőit.

A gyakorlott kutyatulajdonosok már tisztában vannak vele, melyek a kutyabarát szállodák, sőt, honlapjuk rangsorolja ezek között a legjobbakat.

A légitársaságok között is vannak olyanok, amelyek kifejezetten kutyásokra szakosodnak, és ezen a téren is nagyok a minőségi és árkülönbségek. A Bark Air, egy új, teljesen kutyások számára tervezett légitársaság, nemrégiben indította el első járatát New Yorkból Los Angelesbe.

Bár a jegyek több ezer dollárba kerülnek, máris hamar elfogynak.

Az új járattípus jelenleg korlátozott útvonalakon közlekedik New York, Los Angeles, Párizs és London között. Az egyirányú jegy New Yorkból Los Angelesbe 6000, a New Yorkból Londonba tartó egyirányú jegy pedig 8000 dollárba kerül. New Yorkból a légitársaság egy Westchester megyei magánrepülőtérről indul, Los Angeles esetében pedig a Van Nuys repülőtérről.

Olyan utazási élményt teremtünk a családtagként kezelt kedvenceknek, amely gyökeresen  különbözik a kutyák eddigi elfogadásától az égben is - nyilatkozta Matt Meeker, a Bark vezérigazgatója az amerikai Travel and Leisure turisztikai lapnak. 

Luxus repülőút a milliomosok ölebeinek

A Bark eddig is többféle szolgáltatást nyújtott kutyatulajdonosok számára, valamint számos terméket értékesít, közte fogászati cikkeket, élelmiszereket, kiegészítőket. A méregdrága jegyek iránt meglepően nagy az érdeklődés milliomos körökben. A cég foglaláskor a gazdikat arra kéri, hogy a kutya nevét, fajtáját, méretét, életkorát és súlyát adják meg a légitársaságnak, hogy felkészülhessenek fogadásukra.

Hogy miért? Mert aki fogadja „őket”, az a gép indulása előtt a nevükön üdvözli a négylábú utasokat, a személyzet pedig különleges illatokkal, zenével és színekkel kényezteti az állatot. A kutyákat közben speciális folyadékokkal itatják, hogy fülük megfelelően alkalmazkodjon a magassághoz. A repülés során mind az utasok, mind az állatok számára, meglepetésekkel és harapnivalókkal szolgálnak.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!