6p

Alaposan átalakult az egykori szocialista iparváros, van itt minden, ami szem-szájnak és minden másnak ingere.

Virágözön, múzeumok, négycsillagos szálloda, szupermarketláncok, strandok, ultramodern vízi sport központ, éttermek. A hajdan szocialista iparvárossá alakított Tiszafüred, amely ma a Tisza-tó fővárosa, az utóbbi két évtizedben alaposan átalakult, ha valaki nem járt itt, mondjuk negyven éve, rá sem ismerne a településre. Ha a Tisza-tó körül járunk, érdemes a városban is időzni, amely fiatal, akárcsak az őt körülvevő, halakban és madarakban oly gazdag, üdülőközponttá avanzsált víztükör.

Kossuth innen irányította a szabadságharcot

Mármint városként, közigazgatásilag fiatal, hiszen egyébként évezredek óta élnek errefelé emberek. Tiszafüred – amelyet ma a Tisza-tó fővárosának is neveznek - elhelyezkedése különleges, hiszen négy megyével határos. A régészek már a neolitikum korából találtak itt leleteket. A város nevét a forrásmunkák 1273-ban említik először, Fyred Villa néven, a nagyváradi püspök halászfalujaként. A Füred név eredetileg a fürj madár nevének für/fűr/fir alakjából származik és jelentése fürjes.

Amikor a történelmi helyszínekben és műemlékekben gazdag városban sétálunk, ne hagyjuk ki a Lipcsey kúria épületét. Az 1848-as szabadságharc hadseregének hónapokon keresztül itt volt a főhadiszállása. Kossuth Lajos többször innen irányította az ország életét és a szabadságharc eseményeit. Megilletődve lépünk be a Kúria épületében helyet kapó, Kiss Pál nevét viselő múzeumba, amely sokrétű helytörténeti gyűjteményt rejt. Legizgalmasabb terme A  mamutoktól a huszárokig nevet viseli, de bepillanthatunk a település környékének népi iparművészetébe és háziiparába is. Különösen fejlett volt errefelé a fazekasság, melybe a Nyúzó Gáspár Fazekas Tájház ad bepillantást.

A Kiss Pál múzeum Tiszafüreden - érdemes betérni
A Kiss Pál múzeum Tiszafüreden - érdemes betérni
Fotó: Elek Lenke

Bepillanthatunk az ásatási ládába is

A gyerekeket leginkább a Jégkorszaki kalandozások a Tisza partján című állatcsont és vadászeszköz gyűjtemény izgatja. A kiállításokhoz jelmezes múzeumpedagógiai és kézműves foglalkozások is kapcsolódnak, különösen érdekes az ásatási láda, melynek révén mindenki átélheti a régészkedés izgalmas pillanatait.

A város jelenlegi területe az 1950-es megyerendezés során alakult ki. A település kifejezetten hosszú, hiszen kisebb falvak és tanyaközpontok is ide lettek közigazgatásilag csatolva. A szocialista iparosítás annak idején jótékony hatással volt a lendületét vesztett település számára, hajó- és darugyár, valamint alumíniumgyár és gyógyszercsomagoló létesült itt. A duzzadó népesség és területi növekedés miatt 1966-ban bele olvasztották Tiszaörvényt; majd 1984-ben várossá nyilvánították. Egyidejűleg hozzácsatolták Tiszaszőlőst is, amely azonban ma már külön település.

Gyógyvíz és madárparadicsom

Az alapvetően a KGST piacaira termelő gyárak a rendszerváltás után bezártak, a település gazdasága összeomlott. majd az elmúlt húsz évben Tiszafüred fokozatosan alakult át az egykori ipari városból idegenforgalmi-szolgáltató központtá.

Az üdülőterület ma az ökoturizmus első számú célpontja. Termálfürdője igazi vízgyógyászati kultúrát honosított meg itt. A környék természeti értékekben gazdag, védett terület. Az idelátogatóknak lehetőségük van lovaglásra, lovas túrákon és kerékpáros túrán való részvételre.

Tisza-tó mellett szintén nagy kincse a városnak a gyógyvíz, a 39 °C-os alkáli hidrogénkarbonátos víz kiválóan alkalmas a különböző mozgásszervi és reumatikus betegségek kezelésére. A fürdő területén szakrendelést nyújtó nappali kórház elsősorban a mozgásszervi betegségben szenvedőket várja. A város határában a pusztakócsi mocsarakhoz tartozó Fekete rét nádrengetegében mintegy kétszáz madárfaj figyelhető meg.

Irány a Tisza-tó és a kiszakadás a rohanó hétköznapokból
Irány a Tisza-tó és a kiszakadás a rohanó hétköznapokból
Fotó: Elek Lenke

A város új tóparti szenzációja a pár hónappal ezelőtt átadott Kérész Öko és Aktív Turisztikai Központ, vagy röviden Kérész, ahogy ma már errefelé emlegetik. A csaknem 1,3 milliárd forintnyi uniós forrásból elkészült, pár hónapja átadott turisztikai létesítményt Szádeczky Kornélia igazgató büszkén mutatta be az újságírónak.

Babzsákmozi, digitális homokozó és amerikai vízibicikli

A 930 négyzetméteres területen interaktív módon lehet megismerni a Tisza-tóval, és különféle túrákat is indítanak innen. Az épületben helyet kapott egy multifunkcionális ismeretterjesztő kiállítótér, a KÉR-ÉSZ-TÉR, melyben a tó élővilágát lehet megismerni ultramodern módozatokkal, például a digitális homokozóval, a tó vízszintjét szabályozó ügyességi játékkal, valamint egy VR 360 kisfilmmel. A csaknem 1,3 milliárd forintnyi uniós forrásból elkészült létesítmény már az első napokban népszerű lett, különösen a Tisza-tó élővilágát fürkésző távcső, a babzsákmozi és a természetbúvár labor. A fotózás rajongóit nemcsak kirándulásokkal, de képkidolgozási lehetőséggel várják. A büfé teraszáról gyönyörű a kilátás a tóra. Lehet vízi eszközöket, járműveket bérelni, nyáron szakvezetéssel induló túrákat szerveznek. Igen kedvelt újdonság az amerikai gyártmányú Schiller vízibicikli

Az 1896-ban épült városháza patinás épülete ad otthont a polgármesteri hivatalnak. A várost több mint tíz éve vezető polgármester, Ujvári Imre, beszélgetésünkkor kiemelte, a cél a négy évszakos turizmus megteremtése. Ehhez ma már jórészt adottak a feltételek, sok a magánszállás, streetfood büfék is találhatók, ha esetleg útközben megéheznének a kerekezők. Ide a turista 1-2, maximum 3 napra érkezik, viszont egyre többen jönnek, elsősorban 100 kilométeres körzetből. Közel van Debrecen, Miskolc és Eger is, ahonnan már „törzsturisták” érkeznek.

Totemoszlop a tó születésnapjára

Ezért is indokoltak a fejlesztések. A szabadvízi strandon – ahol az idén, az eddigi adatok szerint, 10 15 százalékkal volt magasabb a látogatószám, mint tavaly - kialakítanak egy játszóteret, vizes elemekkel, új épületbe kerül a strandkönyvtár, megújul a szabadtéri kőszínpad. Kerékpáros pálya és sétány, valamint kültéri kiállítóhely épül. Az újdonságok közül a legérdekesebbnek egy totemszerű információs pont ígérkezik, amit a Tisza-tó 50. évfordulójának tiszteletére emelnek.

A tiszafüredi Fő tér - rá sem ismerne a városra, aki nem járt erre néhány évtizede
A tiszafüredi Fő tér - rá sem ismerne a városra, aki nem járt erre néhány évtizede
Fotó: Elek Lenke

Egyre népszerűbb a kelrkpáros turizmus, idén augusztus végéig mintegy 1000 kerékpárossal többen tekertek Tiszafüred és Poroszló között, mint a tavalyi év hasonló időszakában. Mindez a vendégéjszakák számának növekedésével kecsegtet.

A Tisza-tavat újabban azok a budapestiek is felfedezték, akik már sokszor voltak a Balatonnál és élvezni akarják az itteni alacsonyabb árakat. Akik erre járnak, többnyire felkeresik a környező kisebb településeket, elsősorban Sarudot, amelynek az élményparkjába már külföldről is szép számmal érkeznek turisták. De olyan is akad, aki csak azért rándul ki több száz kilométerről, hogy kipróbálja az itteni, Sulyom nevet viselő fine dining éttermet – ahogy azzal Kücösn Gyula tulajdonos és Mikk Szabolcs séf dicsekedett.

 

 

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!