2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A pénzintézet észtországi leányvállalatának volt alkalmazottjait gyanúsítják azzal, hogy részesei voltak a bűnténynek.

Őrizetbe vették Észtországban a Danske Bank, a legnagyobb dániai pénzintézet 10 korábbi alkalmazottját, akiknek a gyanú szerint közük volt a nagyarányú pénzmosáshoz, amely a bank észtországi leányvállalatán keresztül folyt - jelentette szerdán a tallinni székhelyű BNS balti hírügynökség az észt állami ügyészségre hivatkozva.

A rendőrség a bank hat korábbi alkalmazottját kedden, további négy volt munkatársát szerda reggel vette őrizetbe. "Az ügyészség adatai szerint az igazságügyi szerveknek megalapozott a gyanúja, hogy az őrizetbe vettek szándékosan engedélyezték a bank ügyfeleinek pénzmosással kapcsolatos üzletek megkötését" - mutat rá a BNS.

Az észt ügyészség és bűnügyi rendőrség szerdán közös sajtótájékoztatót tart, amelyen további részletekkel szolgálnak az üggyel kapcsolatban.

A Danske Bank által megrendelt korábbi független vizsgálat kimutatta, hogy 2007 és 2015 között mintegy 200 milliárd euró folyt át a Danske Bank észtországi leányvállalatán 15 ezer devizakülföldi ügyfél számláin keresztül. A tranzakciók jelentős része gyanúsnak bizonyult, több tízmilliárd eurót moshattak tisztára az észtországi leányvállalaton keresztül. A piszkos pénzek főleg Oroszországból, de más volt szovjetköztársaságokból is érkeztek.

Az 1871-ben Koppenhágában alapított Danske Bank Dánia legnagyobb bankja, Észak-Európa meghatározó pénzintézete, több mint 5 millió ügyféllel.

A dán bank szeptemberben közzétette az észtországi leányvállalata több mint 6000 ügyfeléről folytatott vizsgálat eredményeit, elismerve, hogy a többségük "gyanúsnak tekinthető". Az észt pénzügyi felügyelet szerint a dán pénzintézet legalább 42 korábbi alkalmazottja lehet érintett valamilyen "gyanús tevékenységben". A botrány hatására szeptemberben lemondott Thomas Borgen, a bank akkori elnöke.

Az amerikai igazságügyi minisztérium októberben adatokat kért be a pénzintézettől az észtországi leányvállalatánál zajló vizsgálattal kapcsolatban, és a brit bűnüldözési ügynökség (NCA) is vizsgálatot kezdett, miután felmerült annak a gyanúja, hogy a pénzmosásban Nagy-Britanniában bejegyzett cégek is részt vettek.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!