A közlemény szerint az első háromnegyed évben az ÖKO-Pannon 1.200 szerződéses partnere 295 ezer tonna csomagolóanyagot gyártott, illetve importált, ami 50 százaléka a becsült teljes magyarországi kibocsátásnak. A kht. a partnerei által kibocsátott csomagolóanyag 50,8 százalékát gyűjtötte be és hasznosította, amely egy évre vetítve nem csak az idei, de a jövő évi európai uniós előírások túlteljesítését is jelenti az ország számára.
Az ÖKO-Pannon a közleményben emlékeztet arra, hogy az EU az idei évre 45 százalékos, 2005-re pedig 50 százalékos hasznosítási arányt ír elő Magyarország számára a csomagolási hulladékokat tekintve. A kht. által begyűjtött hulladékból az idén várhatóan 23 százalék az olyan szétválogatott hulladék, amelyet az ÖKO-Pannon partnervárosaiban lakók gyűjtöttek szelektíven arra kijelölt színes kukákban. Tavaly ez az arány még csupán 3 százalékot tett ki.
A koordináló társaság rendszerében ma 24 magyarországi város, illetve térség 1.696 gyűjtőszigete tartozik, ami több mint 2 millió ember számára tesz lehetővé környezetbarát hulladékgyűjtést. Az ÖKO-Pannon rendszerében Magyarországon az egy főre jutó fejenként összegyűjtött csomagolási hulladék mennyisége tavaly egész évben 6,8 kilogrammot tett ki, ami az idén várhatóan 8 kilogrammra nő.
Az ÖKO-Pannon partnerköréhez nem tartozó csomagolóanyag gyártó és töltő vállalatok az ÖKO-Pannon becslése szerint az idén 420 ezer tonna csomagolást bocsátanak ki, amelynek 45 százalékát a törvényi előírásoknak megfelelően saját maguknak vagy más koordináló szervezetekkel, illetve az állami termékdíj-rendszerrel közvetve kell visszagyűjteniük és hasznosítaniuk.
A koordináló cégekkel szerződést kötő és licencíjat fizető cégeknek nem kell befizetniük a termékdíjat is, ezt a kötelezettséget a kht-k átvállalják tőlük. Amennyiben a kht. teljesíti az idei 45 százalékos begyűjtési, hasznosítási részarányt, akkor nem kell megfizetnie a termékdíjat a költségvetésnek. (MTI)
150 ezer tonna csomagolási hulladékot hasznosítottak újra
Csomagolási hulladékból az ÖKO-Pannon Kht. több mint 150 ezer tonna visszagyűjtését, hasznosítását szervezte meg az idén szeptemberig, az időarányosan tervezettnél 5 százalékkal többet - közölte a csomagolásokat kibocsátó cégek hulladékgazdálkodási feladatait koordináló társaság.