2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az év első öt hónapjában a külkereskedelmi mérleg hiánya az előzetes adatok alapján 1,740 milliárd euró volt.

Az év első öt hónapjában a külkereskedelmi mérleg hiánya az előzetes adatok alapján 1,740 milliárd euró volt - derül ki a Külügyminisztérium (KüM) jelentéséből, melyet a tárca honlapján hétfőn tettek közzé.

Az adatok szerint a kivitel az év első öt hónapjában 13,639 milliárd euró volt, ami 20,4 százalékkal nőtt, míg a behozatal értéke 15,379 milliárd eurót tett ki, 19,8 százalékkal többet, mint 2000. azonos időszakában. Májusban az előzetes adatok alapján az importét meghaladó volt az export-dinamika, az export-import olló euróban számítva +0,9 százalékot tett ki. A január-május hónapok export-import ollója is pozitív, 0,6 százalékot mutat.

Az export-import egyenleg májusban 380 millió euróval romlott, előző év májusához viszonyítva mindössze 18 millió euróval nőtt. Az év első öt hónapjában a bázishoz viszonyított egyenlegromlás 227 millió euró volt.

Az egyenleg a fejlett országok esetén pozitív és tovább javult, a közép- és kelet-európai országokkal negatív és szintén javult, míg a fejlődő országokkal negatív és jelentős mértékben tovább romlott.

A behozatal növekedési üteme sem érte el az átlagot. Az egyenleg a fejlett országok esetén pozitív, 430 millió euró, és tovább javult. A 15 EU tagállam kivitelen belüli részaránya változatlanul 76 százalék, 1 százalékponttal mérséklődött. Legjelentősebb kereskedelmi partnerünk Németország, részaránya 1 százalékponttal, 37 százalékra csökkent. Az EU tagállamokból behozatalunk dinamikája az átlagnál mintegy 4,5 százalékponttal alacsonyabb, az egyenleg 1,456 milliárd euró.

A közép- és kelet-európai országokba irányuló export növekedési üteme az átlagot mintegy 10 százalékponttal, a CEFTA országokba irányuló kivitel jelentősen, közel 18 százalékponttal haladta meg. A CEFTA országok kivitelen belüli részaránya 1 százalékponttal 9 százalékra nőtt, a FÁK országoké 0,3 százalékponttal 2,2 százalékra, Oroszországé 0,3 százalékponttal, 1,3 százalékra mérséklődött.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!