3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A világ vezető tudósai szerint ez nemcsak önmagában jelent tragédiát, de az ember túlélési esélyeit is nagyban csökkenti.

Az emberiség 1970 óta kiirtotta az emlősök, madarak, halak és hüllők 60 százalékát, és ez a tömeges pusztítás a tudósok szerint most már az emberi civilizáció jövőjét fenyegeti, írja a Guardian.

A számok a WWF friss Élő Bolygó Index című jelentéséből olvashatók ki, mely összeállításában 59 tudós vett részt a világ minden tájáról. Az Élő Bolygó Index 16,704 állatpopuláció, több mint négyezer faj adatait összegezte. A dokumentum szerint a természeti erőforrások és az élelem már így is nagy fokú, és egyre csak növekvő ütemű felélése elpusztítja az élet hálóját a bolygón, melytől az emberiség is függ, elég csak a tiszta levegőre és a vízre gondolni.

"Alvajárva közelítünk a szakadék felé"

- ragadja meg a lényeget Mike Barrett, a WWF tudományos vezetője, aki úgy teszi még kézzelfoghatóbbá az arányokat, hogy elmondja: ha az emberiség 60 százaléka pusztulna ki, az Észak- és Dél-Amerika, Afrika, Európa, Kína és Óceánia kiürülésével lenne egyenlő. Barrett szerint most már rég nem arról van szó, hogy elveszítjük a természet csodáit, ami persze önmagában is szomorú, hanem arról, hogy az életünket támogató rendszer megy tönkre.

A legnagyobb veszteséget a természetes vadvilág mezőgazdasági céllal történő pusztítása okozza. Az ember ebbéli tevékenysége a Föld most már háromnegyed részét érinti jelentősen. A második legnagyobb oka a populációk hanyatlásának az állatok vadászata és halászata: 300 emlősfajt fenyeget a kihalás az emberek élelmezése miatt, miközben az óceánok nagyobb mint fele részét érinti az ipari túlhalászat. Szintén jelentős probléma a környezetszennyezés, és az, hogy a globális kereskedelemmel invazív fajokat és betegségeket hurcolnak be olyan területekre, melyek védtelenek a betolakodók ellen.

A fajpusztulás a legdurvábban Dél- és Közép-Amerikát sújtja, ahol a gerinces populációk 89 százalékkal zuhantak be, főleg az erdőirtások miatt. Az élőhelyek közül a folyók és tavak szenvedték el a legnagyobb pusztítást, melyek vadpopulációja 83 százalékkal esett vissza a mezőgazdasági öntözések, valamint a gátépítések miatt. A jelentés összegzése szerint a fenntarthatatlan termelési módok és a környezetszennyező, pazarló életmód miatt jutottunk idáig.

Az ENSZ riói egyezményét, melyet 1992-ben írtak alá a biodiverzitás védelme érdekében, 2020-ban fogják felülvizsgálni. Barrett szerint szükséges egy új, globális egyezmény a természet és az ember viszonyáról, és ennek kidolgozására vészesen fogy az idő. "Ez tényleg az utolsó esélyünk. Ezúttal jól kell csinálnunk."

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!