Alekszej Miller Gazprom-vezérigazgató az ősszel még úgy nyilatkozott, hogy belátható idén belül semmi szükség a Kovikta gázmező kiaknázására.
A mezőre eddig a TNK-BP brit-orosz vegyes vállalat Rusia Petroleum leányvállalata rendelkezett a kitermelési koncesszióval, s ez volt egyben a Rusia Petroleum legjelentősebb vagyontárgya.
A Kovikta mező tartalékait kétezer milliárd köbméter földgázra becsülik, s orosz szakértők szerint a Gazprom ehhez tizedannyiért jutott hozzá, mint például a SeverEnergia tartalékaihoz 2009-ben.
Hivatalos források szerint a kitermelési koncesszió a Rusia Petroleum felszámolásával visszaszáll az államra, de az illetékes főhatóságnál lehet kérvényezni a koncesszió árírását a Gazpromra.
A TNK-BP pénzügyi igazgatója azt mondta a Vedomosztyi című lapnak, hogy "az egész összeget" a TNK-BP kapja. Arról nem szóltak a nyilatkozók, hogy a teljes összeg hogyan kerülhet a brit-orosz vegyesvállalathoz a Rusia Petroleum elleni csődeljárás során.
A Kovikta körüli viszály évek óta húzódik. Az állam 2006-ban a koncesszió megvonásával fenyegetőzött különféle állítólagos szabálysértések miatt. A TNK-BP 2007 júliusában szerződést írt alá a Gazprommal a Rusia Petroleum ellenőrző csomagjának átadásáról, s akkor Alekszandr Medvegyev, a Gazprom helyettes vezetője állította, hogy a dokumentum jogilag kötelező érvényű, és az üzletet 90 napon belül lezárják.
Az ár egyes források szeriont 600-800 millió dollár lett volna, de az üzletet soha nem zárták le. Ezt a Gazprom eleinte technikai okokkal, később a válsággal, még később semmivel sem magyarázta. Alekszej Miller vezérigazgató azonban 2009 őszén azt mondta, a Konvikta projektet mindenképpen a Gazprom valósítja majd meg, csak az a kérdés, hogy mikor. A TNK-BP később a Rasneftegazzal kezdett tárgyalásokat, de ezek sem vezettek eredményre.
A Kommerszant című lap értékelése szerint a Gazprom a gáz exportjára vonatkozó monopóliuma megőrzése érdekében vette meg a mezőt. Miközben a Kovikta-mezőt zártkörű árverésen értékesítették, a rendszerint jól értesült lap azt írta: "Csak néhány napja dőlt el, hogy a mezőt mégis a Gazpromnak és nem a Rosneftegaznak adják át".
Szakértők szerint a Gazprom 2018 előtt aligha kezdi meg a Konvikta-mező kiaknázását. Mindazonáltal tény, hogy a Konvikta volt az utolsó jelentős szárazföldi gázmező, amelyet eladtak. A mező nyilvánvalóan a majdan Kínába irányuló orosz gázszállítások egyik fő forrása lesz, Kínával azonban évek óta nem sikerült megállapodni a gáz árában.
MTI