3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Gazprom, amely múlt ősszel még nem látott perspektívát a gigászi Kovikta-projektben, váratlanul kész volt a keddi aukción 22,3 milliárd rubelt fizetni érte, és el is vitte a másik pályázó, az állami Rosneftegaz Vostokgazinvest leányvállalata elől.

Alekszej Miller Gazprom-vezérigazgató az ősszel még úgy nyilatkozott, hogy belátható idén belül semmi szükség a Kovikta gázmező kiaknázására.

A mezőre eddig a TNK-BP brit-orosz vegyes vállalat Rusia Petroleum leányvállalata rendelkezett a kitermelési koncesszióval, s ez volt egyben a Rusia Petroleum legjelentősebb vagyontárgya.

A Kovikta mező tartalékait kétezer milliárd köbméter földgázra becsülik, s orosz szakértők szerint a Gazprom ehhez tizedannyiért jutott hozzá, mint például a SeverEnergia tartalékaihoz 2009-ben.

Hivatalos források szerint a kitermelési koncesszió a Rusia Petroleum felszámolásával visszaszáll az államra, de az illetékes főhatóságnál lehet kérvényezni a koncesszió árírását a Gazpromra.

A TNK-BP pénzügyi igazgatója azt mondta a Vedomosztyi című lapnak, hogy "az egész összeget" a TNK-BP kapja. Arról nem szóltak a nyilatkozók, hogy a teljes összeg hogyan kerülhet a brit-orosz vegyesvállalathoz a Rusia Petroleum elleni csődeljárás során.

A Kovikta körüli viszály évek óta húzódik. Az állam 2006-ban a koncesszió megvonásával fenyegetőzött különféle állítólagos szabálysértések miatt. A TNK-BP 2007 júliusában szerződést írt alá a Gazprommal a Rusia Petroleum ellenőrző csomagjának átadásáról, s akkor Alekszandr Medvegyev, a Gazprom helyettes vezetője állította, hogy a dokumentum jogilag kötelező érvényű, és az üzletet 90 napon belül lezárják.

Az ár egyes források szeriont 600-800 millió dollár lett volna, de az üzletet soha nem zárták le. Ezt a Gazprom eleinte technikai okokkal, később a válsággal, még később semmivel sem magyarázta. Alekszej Miller vezérigazgató azonban 2009 őszén azt mondta, a Konvikta projektet mindenképpen a Gazprom valósítja majd meg, csak az a kérdés, hogy mikor. A TNK-BP később a Rasneftegazzal kezdett tárgyalásokat, de ezek sem vezettek eredményre.

A Kommerszant című lap értékelése szerint a Gazprom a gáz exportjára vonatkozó monopóliuma megőrzése érdekében vette meg a mezőt. Miközben a Kovikta-mezőt zártkörű árverésen értékesítették, a rendszerint jól értesült lap azt írta: "Csak néhány napja dőlt el, hogy a mezőt mégis a Gazpromnak és nem a Rosneftegaznak adják át".

Szakértők szerint a Gazprom 2018 előtt aligha kezdi meg a Konvikta-mező kiaknázását. Mindazonáltal tény, hogy a Konvikta volt az utolsó jelentős szárazföldi gázmező, amelyet eladtak. A mező nyilvánvalóan a majdan Kínába irányuló orosz gázszállítások egyik fő forrása lesz, Kínával azonban évek óta nem sikerült megállapodni a gáz árában.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!