4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az orosz Gazprom azt tervezi, hogy az év végéig rendezi a szerződésben rögzített gáz mennyiség átvételének elmaradása miatt támadt vitáját legnagyobb gázvásárlójával a német E.ON-nal. Az E.ON-nal elért esetleges megegyezés elemzők szerint precedensértékű lehet a többi nyugati gázimportőrrel folytatott vitában is.

Egy német tőzsdei lapnak nyilatkozva Alekszander Medvegyev, a Gazprom vezetője elmondta: nehezek a tárgyalások, de a megfelelő irányban haladnak, és a végén mindenkinek nyernie kell - a fogyasztóknak is.

Medvegyev derűlátónak mutatkozott a gázkereslet alakulását illetően is: véleménye szerint legfeljebb 2-3 éven belül újra emelkedni fog a globális kereslet, még ha nem is olyan meredeken, mint korábban. Medvegyev e tekintetben nem osztja a Nemzetközi Energiaügynökség véleményét: az IEA a következő 10-20 évben a gázkereslet egyenletes csökkenését valószínűsíti.

A Gazprom legnagyobb vásárlóin, így az olasz Eni-n és a német E.ON-on be akarja hajtani a bírságot a szerződésekben szereplő minimális mennyiséghez képest elmaradt gázátvétel miatt. A nyugat-európai országok az első félévben 29 százalékkal csökkentették az átvételt, s ezen belül Németország 44, Olaszország 34 és Franciaország 21 százalékkal kevesebbet vett át.

Az orosz Kommerszant a Gazprom igazgató tanácsához közelálló forrásból korábban úgy értesült, hogy a helyzet a harmadik negyedben sem változott jelentősen, s a partnerek kénytelenek lesznek kötbért fizetni. Elsőként az olasz Eni-nek kell elszámolnia január 18-án, azután a török Botas következik, majd a német E.ON, illetve a szintén német BASF és RWE, végül pedig a francia GDF Suezen és Totalon a sor.

A szerződésekben kikötött minimális mennyiség általában a teljes szerződött mennyiség 80 százaléka. Bírságot a minimális mennyiségnél kevesebb gáz átvételéért szabják ki, s összege általában az át nem vett gáz árának 50-70 százaléka. Ugyanakkor a piaci helyzet javulása esetén a vevő kifizetheti a teljes árhoz képest fennmaradt különbözetet és megkaphatja a gázt.

Mihail Korcsemkin, az East European Gas Analysis elemző cég vezetője szerint a Gazprom olasz, német és francia partnereire összesen mintegy 2-2,8 milliárd dollár bírságot - ha úgy tetszik, előleget - róhat ki a "take or pay" elv alapján. Ilyen bírságokra volt már példa kisebb partnerek esetében, de a legnagyobb partnerekkel szemben a Gazprom eddig még nem alkalmazott ilyen  bírságot.

A lap által megkérdezett szakértők szerint azonban a Gazprom kénytelen lesz rugalmasságot tanúsítani, annál is inkább, mert a januári orosz-ukrán gázháború idején elmaradt szállításokért maga sem fizetett bírságot. Emellett maga a Gazprom az európai export 20-21 százalékos - vagyis közel a szerződésekben kikötött minimális szintre való - csökkenését prognosztizálja.

A nyugati elemzők azzal is érvelnek, hogy Gazprom a nyugati tőzsdéken is kínálja a gázt, noha ott az árak a hosszú távú szerződésekben foglaltak felét sem érik el, vagyis saját maga ellen dömpingel. Az orosz monopólium ilyen módon idén 13 milliárd köbméter gázt értékesít - összesen131 milliárd köbmétert ad el  Európába -, s ez azzal jár, hogy nagy partnerei elveszítik ipari vásárlóikat, mert azok a szabadpiacon 116 dollárért veszik a gázt, miközben a Gazprom szerződéseiben 287 dolláros ár szerepel.

Kutas István, a legnagyobb magyarországi gázimportőr, az E.ON-csoport szóvivője szeptemberben elmondta: a gazdasági válság miatt drasztikusan csökkent a gázfogyasztás, de az csak az év végén dől el, hogy a magyarországi E.ON átveszi-e a szerződésben vállalt minimális mennyiséget. Kutas István hangsúlyozta: a bizonyos minimális gázmennyiség átvételéről szóló szerződések esetében kétirányú, kölcsönös kötelezettségről van szó. Mivel ezek 20 évre kötött szerződések, a felek érdeke a hosszú távú együttműködés, ezért általában konstruktív megoldásokat keresnek abban az esetben, ha valamelyik fél nem tud eleget tenni kötelezettségének. A szerződések egyébként lehetőséget biztosítanak arra is, hogy az adott évben át nem vett gázt az importőr később átvegye, és ezzel visszamenőleg csökken a bírság mértéke.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!