3p

A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) tiszteletbeli elnök címet adományozott Jürgen Köppennek, az Európai Unió magyarországi nagykövetének.

A VOSZ tiszteletbeli elnöki kinevezést Jürgen Köppen kedden az érdekképviselet küldöttgyűlésén tartott, A kkv-k az Európai Unióban konferencián vette át Demján Sándortól, a VOSZ ügyvezető elnökétől.

Jürgen Köppen a konferencián elhangzott előadásában szólt arról, az új tagállamoknak célul kell kitűzniük, hogy utolérjék a nyugat-európai életszínvonalat. Utalt arra, Magyarország gazdasági növekedése az elmúlt években gyorsabb volt, mint az Európai Unióban, és ennek megtartása szükséges ahhoz, hogy Magyarország utolérje a nyugat-európai életszínvonalat.

Jürgen Köppen a magyar kis- és középvállalkozásokkal kapcsolatban szólt arról, hogy erősíteni kell a vállalkozói, a vezetői ismereteket, a szakképzést, illetve fejleszteni kell a közigazgatási rendszert az egyszerűbb ügyintézés érdekében. A nagykövet megemlítette, hogy Magyarországon még mindig alacsony a kis- és középvállalkozások internet-kapcsolata. Jürgen Köppen felhívta a figyelmet arra, hogy a strukturális alapokból rendelkezésre álló támogatás hatékony felhasználása az önkormányzatok, régiók számára jelentős kihívás lesz.

A konferencián Jaross Tamás, a Metro Holding Hungary Rt. vezérigazgatója, a VOSZ társelnöke elmondta, hogy a magyar kis- és középvállalkozások (kkv) nehézkesebb jogszabályi környezetben működnek, mint az EU kkv-i. A magyar kkv-kra jellemző a tőkeszegénység, a beruházási lehetőségek hiánya, a fejletlen műszaki háttér, a pénzügyi bizonytalanság és a jelentős adóteher. Jaross Tamás megjegyezte, hogy a csatlakozó országok gazdasági ereje elmarad a korábbi tagországok szintjétől. A vásárlóerő-különbség Magyarország és az EU között mintegy 50 százalékra tehető.

Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke a vállalkozói érdekérvényesítés és érdekegyeztetés fontosságát hangsúlyozta. Úgy vélekedett, hogy Magyarországon nincs érdemi érdekegyeztetés. Kifogásolta, hogy az érdekegyeztető tanácsban nem mérik, milyen erőt képviselnek a munkaadói oldalon résztvevők. Sajnálatosnak nevezte, hogy az utóbbi időben nem született meg az érdekegyeztetésről, illetve a lobbiról szóló törvény.

Az MKIK elnöke elmondta, hogy az Európai Unióban fejlett struktúrája van az érdekegyeztetésnek, az érdekképviseletnek. Szerinte ennek Magyarországon is ki kell alakulnia. Parragh László sürgette a vállalkozói együttműködést és összefogást, mert ennek révén befolyásolni lehet a döntéseket. Példaként említette, hogy a VOSZ és a kamara együttműködésében elérték a Széchenyi-kártya létrehozását, a faktoring rendszer beindítását, a BKIK dolgozta ki az eva-rendszert, illetve a vállalkozói kör kezdeményezte a négylépcsős hitelrendszer kialakítását. (MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!