3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Célzott intézkedésekkel akarja csökkenteni a bevándorlók körében a munkanélküliséget az osztrák szociális és munkaügyi minisztérium - hangzott el egy hétfői sajtótájékoztatón.

A Munkaerő-piaci Szolgálat (AMS) a minisztérium felkérésére új, az eddigieknél pontosabb statisztikát készített a bevándorlók munkaerő-piaci helyzetéről. A kimutatás szerint az első és második generációs bevándorlók körében kétszer olyan magas (11,8 százalékos) a munkanélküliség, mint a lakosság többi részében. A tárca tavaly szeptemberben kiemelt célként jelölte meg a bevándorlók integrálását a munkaerő-piacra. A célzott intézkedések között az AMS németnyelv-tanfolyamokat és a német mellett idegen nyelvű tanácsadást is kínál a migráns munkavállalóknak. Az AMS speciális nyelvtudással - törökül, szerbül, horvátul, bosnyákul, lengyelül, románul, illetve magyarul - beszélő munkatársainak száma tavaly egyharmadával nőtt. 

"Ausztria bevándorló-ország, és az is marad" - fogalmazott Rudolf Hundstorfer munkaügyi miniszter a sajtótájékoztatón. Az ország 8,3 millió lakosából 18,6 százalék (1,5 millió fő) első vagy második generációs bevándorló, ezzel Ausztria a hetedik az EU-ban. A bevándorlók kétharmada az Európai Unión kívüli országokból származik. Legnagyobb részük (507 ezer fő) a volt Jugoszlávia területéről, egynegyedük (263 ezer) Törökországból érkezett.

A miniszter hangsúlyozta, hogy a betelepülők nem növelik a munkanélküliséget, mert leginkább olyan állásokat töltenek be, amelyeket osztrákok nem vállalnak el. Kiemelte azt is, hogy Ausztriában az EU-n belül a legalacsonyabb a munkanélküliség. Az összes foglalkoztatott között 16 százalékot tesznek ki az első és a második generációs bevándorlók. Ágazatok szerint az épület-karbantartásban és -takarításban (59 százalék), a mezőgazdaságban (45 százalék) és a turizmusban (42 százalék) a legmagasabb a részarányuk.

A leggyakoribb akadályok, amelyekkel a bevándorlók szembesülnek, a nyelvtudás hiánya, a viszonylag alacsony képzettség, a képesítésnél alacsonyabb szintű foglalkoztatás és a társadalmi kapcsolatok hiánya. A migránsok körében a lakosság többi részéhez viszonyítva magas, 32 százalék a legfeljebb általános iskolai végzettséggel rendelkezők aránya. Folyamatosan nőtt viszont az utóbbi években, s 2009-ben 15 százalékot tett ki a felsőfokú végzettségűek száma.

Rudolf Hundstorfer az ősz folyamán törvénymódosítást kezdeményez annak érdekében, hogy az AMS nyilvántartásában személyekre lebontva is rögzíthessék a származási országot. Jelenleg az AMS adatvédelmi okokból csak a beszélt nyelv és állampolgárság szerint tarthatja nyilván ügyfeleit. A személyhez köthető adatokkal az AMS szolgáltatásait akarják javítani.
 
MTI 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!