Szerdán ismertették a Szívbarát Munkahely pályázat győzteseinek nevét, amely a szervező Országos Egészségfejlesztési Intézet (OEFI) szerint nem várt sikerrel zárult, több mint 100 pályázó közül választotta ki a szakértő zsűri a legjobbakat.
Mint a szervezők közölték, a pályázat célja az volt, hogy felhívják a figyelmet a munkahelyi stressz kezelésének fontosságára, valamint megtalálni azokat a cégeket, amelyek leginkább megteremtik a szívbarát körülményeket a dolgozók számára.
A munkahelyi stressz kezelése lényeges és nem elhanyagolható feladat. A stresszkezelés fejlettsége a cégek hatékonyságát is befolyásolja. Ennek ellenére a vállalatok viszonylag keveset foglalkoznak a stresszkezelés kérdéskörével. Pedig az üzleti világban szinte mindenütt fellelhető a túlfokozott stressz.
A győztes cégek mindegyike bevezetett egészségfejlesztős programot, tanácsadással szűréssel segítik munkatársaikat. A rendszeres testmozgás támogatása is fontos lépés volt a díjazottak esetében az egészségmegőrzésre irányuló lépéseknél, derült ki az OEFI tájékoztatásából.
Nem a Szívbarát Munkahely pályázat azonban az egyetlen, amely megmozgatja a cégeket, a tavalyi sikerre való tekintettel idén másodszor is meghirdették a Közösen - könnyebben életmódváltó munkahelyi csapatversenyt, amelynek a fogyás csak közvetett célja, sokkal fontosabbnak tartják a szervezők, hogy egészségesebb életmód okozta előnyök tudatosítása a dolgozókban és a munkaadókban.
Tavaly több csapat volt, de átlagban kisebb, 5 fős létszámokkal. Most inkább nagyobb csapatok jelentkeztek - nyilatkozta lapunk megkeresésére Monspart Sarolta, az OEFI programvezetője. Idén módosult kissé a kiírás és a feltételek, mivel program címe tavaly tartalmazta a "testsúlycsökkentő" szót. Maga a program azonban inkább az életmódváltást célozza. Bár a verseny során már tavaly is leginkább a testmozgásban gazdagabb mindennapokat igényelték a versenyzőktől, az egészségesebb munkahelyi táplálkozás mellett természetesen - magyarázta a programvezető.
A lényeg azonban nem változott, idén is a félév alatti fittségi index változását mérik. Amelyik csapat versenyzőinél a legnagyobb a pozitív elmozdulás, az nyer. A kiírók a csapattagok szakmai tanácsokkal való támogatása mellett igyekeznek a cégek döntéshozóival, valamint a munkahelyi étkeztetők és büfék üzemeltetőivel is együttműködni az egészséges életmód feltételeinek megteremtése érdekében.
Monspart szerint a verseny célja, hogy a versenyzők egészsége és közérzete kedvezőbbé váljon. A legfontosabb, hogy nem éhezni kell, hanem tudatosan táplálkozni és mozogni. A múltkori visszajelzések a gyakorlatban is igazolták, hogy a munkaadók számára is nyereséget jelent a jobban teljesítő csapat, a kevesebb hiányzás és a kedvezőbb légkör, mondta a programvezető.
Tavaly egyébként a versenyzők 72,7 százalékának javult a fittsége, átlagosan mindenki 3 kilótól szabadult meg, míg a versenyzők összesen másfél tonna testsúlyt dolgoztak le magukról. A győztes csapatba pedig maga a főnök is beszállt, nem kis erkölcsi támogatást nyújtva ezzel a csapatnak.
A féléves program megvalósítására az OEFI és az Egészségesebb Munkahelyekért Egyesület (EMEGY) mintegy kétmillió forintos támogtást kapott az Egészségügyi Minisztériumtól, ezt azonban igyekeznek szponzorok segítségével kipótolni.