4p

Mi legyen a pénzünkkel? Tegyük állampapírba? Részvénybe? Ingatlanba? Kriptóba?
A befektetésektől a vagyonkezelésig - újra itt a Klasszis Klub Live!

Jöjjön el személyesen, találkozzon neves szakértőkkel vagy csatlakozzon online!

2024. március 27. 17:00

Részletek és jelentkezés itt!

Csak csekély mértékben csökkent tavaly a dömpingellenes eljárások száma -- állapítja meg a Rowe & Maw ügyvédi irodának a protekcionizmus állásáról szóló friss jelentése. A kereskedelempolitikai elzárkózás statisztikailag nehezebben mérhető, mint az eredménye.

A különféle protekcionista intézkedések száma mégis képet ad az egyes országok szándékairól, összesítésük pedig arról, hogyan áll a szabad kereskedelem ügye a világban.

Világszerte 21 ország kezdeményezett dömpingellenes eljárást 2000-ben, számuk összesen 251 volt, kevesebb, mint az előző évi rekord, de mégis a második legnagyobb évi adat 1995, a GATT Kereskedelmi Világszervezetté (WTO) alakulása óta. A jelentés megállapítja, hogy a dömpingellenes eljárások száma változatlanul emelkedő irányzatot mutat. Akárcsak tavaly, 46 esetben indított eljárást az Egyesült Államok. Lényegesen csökkent az EU panaszainak száma, Argentína viszont leszorította a második helyről Indiát. A "vádlottak" listáját Kína vezeti, utána az EU és tagállamai következnek, a többiek az Egyesült Államok és Japán kivételével feltörekvőnek minősíthetők.

Ágazatonkénti bontásban 38 százalékkal az acél- és fémipar vezet, második helyre szorítva a tavalyi "győztes" vegyipart, a műanyaggyártást és a gumiipart is beleértve. A harmadik a gépipar, helyet cserélve a textil- és ruházati ágazattal. A vegyiparban India, az acéliparban az Egyesült államok indította a legtöbb eljárást.

Lényegesen csökkent viszont a támogatások miatt indított eljárások száma: 1999-ben 40, 2000-ben 16 panaszt emeltek. Tavaly mindössze négy ország kifogásolt bizonyos támogatásokat. Az elmúlt években általában több ilyen jellegű panasz érkezett, különösen 1999-ben volt magas ezek száma. A tavalyi csökkenés oka az Európai Unió indítványainak elmaradása volt.

A támogatásokat kifogásoló panaszokat többnyire a dömpingellenes eljárások kezdeményezésével együtt adták be, 69 százalékuk az acélipart érintette. Az idén az ilyen jellegű kifogások számának növekedése várható, bár a felfutásnak határt szab, hogy ezek a kezdeményezések az antidömping-eljárásoknál politikailag érzékenyebbek. Szemben ugyanis a csak az iparág ellen irányuló dömpingellenes panasszal, a támogatások kifogásolása a másik állam kormányzatát is érinti. Módszere kevésbé kidolgozott, ezért az utóbbit először alkalmazó ország panaszának jogosságát könnyebb elutasítani, mint a már ismert, korábbiakat "másoló" dömpingellenes panaszt.

Növekvő irányzatot mutat 1995 óta a piacvédő intézkedések alkalmazása miatt indított vizsgálatok száma. 1955-től 1997-ig 2--5 között változott, 1998-ban tízet nyújtottak be, 2000-ben már 26-ot. Az öt év alatt 21 ország által benyújtott 61 panasz közül 11 India, 9 az Egyesült Államok, 5 Chile ellen irányult. Feltűnő, hogy nincs a listán az Európai Unió. Ezek a vizsgálatok egyszerűek, nem kérdés a módszer "tisztessége", csak azt nézik, okozott-e jelentős kárt az import növekedése. Ezért a fejlődő országok ilyen panaszai számának növekedésére lehet számítani, főleg az élő állatok, élelmiszerek és a vegyipari termékek körében. A panasztevők közül igen aktív India.


Az Egyesült Államoknak hajlandónak kell lennie vizsgálnia dömpingellenes és más protekcionista intézkedéseit a nemzetközi kereskedelmi tárgyalásokon -- mondta Don Ewans amerikai kereskedelmi miniszter kedden az Amerika Tanács ülésén tartott beszédében a Reuters szerint. Kijelentése egy nappal azután hangzott el, hogy az amerikai szenátus csaknem kétharmados többséggel úgy nyilatkozott, ellenezni fog minden egyezményt, amely gyengíti a védelmet a tisztességtelen árú vagy támogatott import ellen. Egy szenátor sajtóértekezletén azt állította, az Egyesült Államoknak erős kereskedelmi védelemre van szüksége annak érdekében, hogy más országok a "játékszabályokhoz" tartsák magukat.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!