[ajanlo=95][igazitas=left/]A Kelet-Európa versenyhelyzetét vizsgáló felmérést bemutató sajtótájékoztatón Juhász László elmondta: a tanulmányból kiderült, hogy bár szinte alig van különbség a termelés tekintetében Nyugat-Európa és Magyarország között, hazánkban nehézkes a bürokrácia, egyes kritikus kérdésekben pedig nincs politikai konszenzus. Emellett lassú az infrastruktúra fejlesztése, túl bonyolult az adórendszer és alacsony a munkaerő mobilitása.
Konrad Wetzker, a BCG egyik alelnöke és a budapesti irodájának vezetője úgy látja, ha Magyarország nem fektet nagyobb hangsúlyt az oktatási rendszer javítására, valamint nem kezeli kiemelten a beruházások feltételrendszerének fejlesztését, nagyon lassú lesz a felzárkózás.
Kevin Waddell, a BCG egyik alelnöke elmondta: Közép-Európa országai versenyképesek Ázsiával - azon belül Kínával - a nyugat-európai országok piacainak termékekkel és szolgáltatásokkal való ellátásában. Hozzátette: Nyugat-Európa az Egyesült Államokkal összehasonlítva kevésbé használja ki a közép-európai régióban tapasztalható alacsonyabb munkaerő és anyagköltségek nyújtotta előnyöket. Míg Amerikában az ilyen országokból származó import aránya 8 százalék, addig a 15 tagú Európai Unióban 5 százalék.
Az alelnök szerint azokon a területeken, ahol a kelet-európai régiónak versenyelőnye van Ázsiával szemben, ott is csupán 45 százalék a térség részesedése a Nyugat-Európába irányuló importban. Ez az arány Ázsia esetében eléri a 80 százalékot.
(MTI)
A hazai bürokrácia riasztja a külföldi befektetőket
A magyarországi befektetések növelése érdekében nagyobb odafigyelésre van szükség az infrastruktúra-fejlesztések, a szakmunkásképzés, valamint az intézményrendszer és a bürokrácia területén - mondta Juhász László, a Boston Consulting Group (BCG) menedzsere sajtótájékoztatón kedden Budapesten.