3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A központi költségvetés forint- és devizaadóssága 2001. július végéig 7.435,2 milliárd forintra emelkedett a múlt év végi 7.226,2 milliárd forintról - derül ki a Pénzügyminisztérium legutóbbi, a költségvetés júliusi helyzetéről szóló jelentéséből.

A július végi központi adósságállomány 67,3 százaléka forintban, míg 32,7 százaléka devizában állt fenn.

A költségvetés forintadóssága az idei év első hét hónapjában 288,7 milliárd forinttal 5.006,2 milliárd forintra nőtt. Ezen belül a forinthitel állomány csökkenése 38,2 milliárd forint volt, ami az 1999-ben átvállalt Útalap-hitel 2,2 milliárd forintos és az Magyar Nemzeti Bankkal (MNB) szemben fennálló hitelek 36,1 milliárd forintos törlesztéséből adódott. A központi költségvetés forinthitel állománya ezen műveletek eredményeként idén július végén az MNB-vel szembeni, összesen 253,4 milliárd forint összegű és a piacról átvállalt 12,2 milliárd forint összegű hitelekből tevődött össze. Az összes forintadósság 63,8 százalékát a forintban kibocsátott állampapír-állomány adta, amely 327 milliárd forinttal nőtt az első hét hónapban, és július végére 4.740,6 milliárd forintra emelkedett. Ezen belül legnagyobb mértékben, 218,8 milliárd forinttal a piaci értékesítésű államkötvények állománya emelkedett. A lakossági állampapírok állománya 24,9 milliárd forinttal, a diszkont kincstárjegyek állománya 88,8 milliárd forinttal nőtt.

A nem piaci értékesítésű államkötvények az év első hét hónapja folyamán az 1,8 milliárd forint összegű pénzbevonási nyereségből megvalósult rendkívüli előtörlesztés és egyéb szerződés szerinti résztörlesztések következtében 5,5 milliárd forinttal csökkent. Az állampapír állomány növekményének összességében 65,8 százalékát az államkötvények, 26,7 százalékát a diszkont kincstárjegyek, 7,5 százalékát pedig a lakossági papírok adták. A kincstári takarékjegyek együttes állománya az év első hét hónapja folyamán 28,5 milliárd forinttal 342,6 milliárd forintra emelkedett.

A központi költségvetés devizaadóssága idén január elejétől július végéig 79,7 milliárd forinttal 2.429 milliárd forintra csökkent. Ebből 2001 július végére a devizaadósság 38,5 százalékát adták azt állampapírok 935,5 milliárd forint értékben, melyből 916.5 milliárd forintot tett ki az 1999-től kibocsátott új devizakötvények összege. A devizaadósság 13,8 százalékát adta a közvetlen külföldi hiteladósság, amely a nemzetközi szervezetektől, illetve külföldi bankoktól felvett hitelekből áll, ez július végéig az új hitelfelvételekkel, illetve az
esedékes törlesztések és a forint árfolyamváltozásából adódóan 33,1 milliárd forinttal 336 milliárd forintra mérséklődött július végére. A devizaadósság 47,7 százaléka az adósságcsere során felvett, az MNB által külföldön kibocsátott egyes devizakötvények feltételeivel megegyező devizahitel állományból és az erre kötött árfolyam-fedezeti ügyletekből állt. Ez év július végén az MNB felé fennálló devizaadósság az árfolyamnyereség és a törlesztések révén 1.157,5 milliárd forint volt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!