3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A kommunikáció szerepéről beszélt előadásában Chikán Attila, a BKÁE rektora; a jogharmonizációs feladatokat és már elvégzett munkát értékelte Sárközy Tamás, a műszaki egyetem tanszékvezetője; és a magyar gazdaság uniós szinthez való felzárkózásának esélyeit elemezte Csaba László, a Közép-Európai Egyetem egyetemi tanára; a Piac és Profit Üzlet Európában című konferenciájának plenáris ülésének második felében.

Van-e esély az Uniós szinthez való felzárkózásra?

Csaba László, a Közép-Európai Egyetem tanára, közgazdászkutató “Magyarország az EU-ban; konvergáljunk vagy divergáljunk?” című előadásában végül is azt vezette le, hogy van remény a magyar gazdaság számára az Európai Unió átlagos fejlettségi szintjének az elérésre (tehát konvergáljunk), de az nem valósul meg automatikusan.

"Lehet beszélni a kis- és közévállalkozásokat segítő programokról, fejlesztési tervekről, de a vállalatok csak akkor fejlődnek valójában, ha maga az ország gazdasága fejlődik, aminek viszont feltétele a belső piac fenntartható fejlődése. Miként hat erre az uniós csatlakozás?" - vetette fel Csaba László.

Gyakori vélemény - mondta -, hogy hátrányosan értinti majd a magyar kisvállalatokat a "stabilitási és növekedési egyezmény", hiszen korlátozni fogja az állami segítséget. Ez az összefüggés így nem igaz. Azok a már tagországok ugyanis, amelyeknek nincsenek strukturális gondjai, minden további nélkül képesek voltak a növekedést és az egyensúlyt együtt produkálni, míg azokban az országban - mint például a németeknél -, ahol belső szerkezeti problémák vannak, ezek, és nem az egyezmény miatt lassult le a fejlődés.

Jelenleg Magyarország reálfejlettségi mutatója az EU átlagához képest 51 százalék, ami a négy évvel ezelőttihez képest (46% volt) jobb. Ugyanezen idő alatt Bulgária 29%-ról 28%-ra, Románia 29%-ról 23%-ra, Csehország 64%-ról 59%-ra esett vissza. De vajon milyen módszerekkel tudunk a további felzárkózás érdekében az uniós átlagnál gyorsabb gazdasági növekedést produkálni? Az előadó összegyűjtött öt elméletileg lehetséges választ, majd azonnal bírálta is azokat a gyakorlattal. Az első az úgynevezett endogénnövekedési elmélet, amelyik a kutatás-fejlesztésre vezeti vissza a gazdasági fejlődést. (Magyarország a bruttó hazai tőke egyszázalékát sem fordítja erre!) Egy másik elmélet a fizikai tőkeberuházásokra alapoz. (E tekintetben nem állnánk rosszul.) Megint másik a tőkeallokációra, tehát a meglévő pénz hatékonyabb felhasználására. (A Budapesti Értéktőzsdére évek óta nem vezettek be új papírokat; a privatizáció végéhez ért és a bankszektor aktivizálása se kecsegtet reményekkel.) Szóba jöhetne még az élénkítés eszközeként az állami költekezések fokozása (ez megtörtént, eredménye kétséges), és az EU-források bevonása. Tegyük hozzá: ha ki tudjuk használni azokat!


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!