A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium közleményéből szerint az egészségügyi intézmények energetikai korszerűsítésére a Környezet és Energia Operatív Program (KEOP) keretéből nyerhető a támogatás. Az elvégzendő beruházásoknak köszönhetően a jövőben több mint 81 ezer GJ energiahordozó lesz megtakarítható évente, ami a húsz projekt esetében átlagosan 29 százalékos energia-megtakarítást jelent.
Az átadóünnepséggel egy időben jelentették be azt a közel 800 millió forintos KEOP támogatást biztosító döntést, amelynek köszönhetően a Mátrai Gyógyintézet, Magyarország egyetlen magaslati klímával rendelkező egészségügyi intézete, további két épületében is elvégezhető az energetikai korszerűsítés.
Mivel a gyógyintézet a mátrai tájvédelmi körzetben található, kiemelten fontos, hogy az intézmény fűtési rendszere hosszú távon is fenntartható és környezetbarát legyen – fogalmazott az eseményen államtitkár.
A Mátrai Gyógyintézet központi épületén most lezárult, csaknem egymilliárd forint értékű beruházáshoz a Norvég Alap 804 millió forinttal járult hozzá, ami a teljes beruházás 85 százaléka. A fennmaradó összeget az intézmény saját forrásból biztosította. A majdnem nyolcvan éves, védett műemlék épület felújításakor összesen 866 eltérő méretű ablakot és 144 ajtót cseréltek ki, illetve megtörtént az épület külső hőszigetelése, valamint a pakurával működő, súlyosan környezetszennyező fűtési módozat levegő-levegő hőszivattyús rendszerrel történő kiváltása. Az üzemeltetéssel kapcsolatos kiadások csökkenése következtében felszabaduló forrásokat diagnosztikai fejlesztésekre fordítják.
Szlovákiai kórházakkal összefogva a két ország hátrányos helyzetű régióiban egyebek mellett a lakosság megelőző szűrési feltételeit javítják egy széles körű diagnosztikai vizsgálatokat biztosító onkológiai szűrőbusszal.
MTI