3p

A munkaügy Európa országai számára legnagyobb kihívást jelentő kérdéseivel foglalkozik a februárban Budapesten megrendezendő ILO (Nemzetközi Munkaügyi Szervezet) regionális konferencia - tájékoztatta Herczog László, a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium helyettes államtitkára az MTI-t.

Herczog László elmondta: az ILO európai és közép-ázsiai régiójának konferenciája 4 témakört vitat meg részletesen. Napirendre kerül a fiatalok foglalkoztatásának javítása. A pályakezdők munkanélkülisége az egész régióban komoly probléma. Eredmények csak a közoktatás, a szakképzés, az átképzési rendszer és a munkaerőpiaci igények nagyobb összhangjával érhetők el. Javíthatja a fiatalok foglalkoztatását, ha a pályakezdők fogadását anyagilag is támogatják a munkáltatóknál, így piacképes, a további tartós elhelyezkedést segítő gyakorlati ismeretekhez juthatnak a gyakornokok.

A másik téma az elöregedő társadalom problémája. Az egész régióban, de különösen a nyugati országokban a népesség egyre nagyobb részét teszi ki a munkavállalási kor utáni, idősebb lakosság. A foglalkoztatottak által fizetett járulékokból egyre nehezebb finanszírozni a nyugdíjakat. Ez szükségessé teszi a nyugdíjreformot.

A munkaügyi szakmának is megoldásokat kell keresnie arra, hogy az inaktív népességből minél többen vállaljanak szerepet a legális munkaerőpiacon, gyarapítva így a foglalkoztatottak, a járulékfizetők számát. Mindez azért is fontos, mert ha többen fizetnek járulékot, ez lehetőséget ad a járulék mérséklésére, így is javítva a munkáltatók versenyképességét. A versenyképesség javulása hozzájárulhat a nagyobb arányú foglalkoztatáshoz. Feladja a leckét a munkaügynek a migráció is. Összehangolt intézkedéseket követel meg az egyes országokban a bevándorlók munkaerőpiaci, társadalmi beilleszkedésének elősegítése.

Világméretű kihívás a gazdasági verseny globalizálódása is, valamint ezzel összefüggésben, hogy a vállalkozások a versenyképességüket jobban szolgáló munkaidő-beosztást, munkaszervezést követelnek a szakszervezetektől, a munkaügyi jogszabályalkotástól. Ugyanakkor a szakszervezetek ezen a területen csak akkor hajlandók engedményekre, ha egyúttal a dolgozók munkajogi védelme, biztonsága is erősödik. A két elvárást nehéz egyszerre teljesíteni. Kompromisszumkészséget igényel munkaadói és szakszervezeti részről egyaránt.

Herczog László elmondta: az ILO munkájában - így a konferenciákon is - egyenrangú szerepet kap a három tárgyalópartner: a kormányzati, a munkaadói és a szakszervezeti képviseletek véleménye. Közösen kell kidolgozni az egyaránt elfogadható javaslatokat. Így lesz ez a februári budapesti konferencián is.

A konferenciát négy évente rendezik meg. A rendezvényen értékelik, hogy az ILO milyen eredményeket ért el 2001-2004. között az adott régióban, illetve kijelölik a következő évekre szóló feladatokat.

A tervek szerint 40 ország kormányzati, munkaadói és szakszervezeti küldöttségei, valamint különféle nemzetközi szervezetek képviseltetik magukat a rendezvényen. A konferencián tárgyalt kérdések fontosságát jelzi, hogy az esemény Luxemburg 2005. I. félévi EU elnökségi programjának része. Hivatalosan jelezte részvételét Magyarország, Luxemburg, Málta és Kazahsztán miniszterelnöke, az EU foglakoztatás, szociális ügyek, egyenlő esélyek biztosa, továbbá mintegy 20 munkaügyi miniszter érkezése várható - mondta Herczog László. (MTI)

Kapcsolódó anyagok
Rekordszintű a pályakezdő munkanélküliség
A nyugdíjkorhatár emelése és a bevándorlók között választhat Európa
Az amerikaiak azért élnek, hogy dolgozhassanak

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!