Egy-két évvel ezelőtt még újdonságnak számítottak a raftingos, lovaglós outdoor tréningek, ma már azonban ezek a tanácsadó-, trénercégek szokványos kínálatának részévé váltak, és a különleges vállalati események a korábban elképzelhetetlen kategóriába tolódtak el.
Hófödte vadregényes tájakon
Napjainkban mindegy, hogy télen vagy nyáron szeretnénk-e tréningeztetni a beosztottakat, számtalan lehetőség közül válogathatunk. Ha az extrém lehetőségeket nézzük, így télen itt van mindjárt a téli kutyaszán túra, amelyet a hazai és környező országok hegyeiben szerveznek a vállalati csapatok számára. A kutyaszán vezetése a résztvevők szerint óriási élmény, különös tekintettel arra, hogy akár éjjeli túrára is indulhat a csapat a vadregényes erdőben. A szánt szakaszonként mindig 1-1 újabb ember vezetheti, ostor nélkül, jelszavakkal irányítva a féltucatnyi szánhúzó kutyát. A naponta 4-8 órás szánozás az összesen közel 1 kilométeres szintemelkedéssel számolva igencsak fárasztó élmény, de annál inkább összekovácsoló erővel bír a csapattagok számára.
Ahol nem éppen előny a tériszony
A dolgozókat akár befizethetjük a legújabb légi kalandtúrák egyikére is, ahol a repülőgépet az utasok navigálják a térképen előre megadott pontok felé, majd az utolsó állomásnál profik kíséretében ejtőernyővel kiugranak a gépből. Egyes résztvevők szerint a csapat közös, sikeres navigációs feladatai után csodálatos, ám kissé ijesztő élmény közel 2000 méter magasságból kiugrani a semmibe, majd már másodperces zuhanás után rácsodálkozni a táj szépségére.
De ha már a magasságnál tartunk: a legújabb extrém tréning-formák egyike a trust climb is, amikor könnyen mászható falon három ember biztosítókötéllel mászik fel egyszerre. A tréning nehézsége, hogy csak a két szélső embert biztosítják felülről, a középső mászó a két szélsőhöz van rögzítve, ami garantálja, hogy a három ember egyszerre csakis tudatos csapatmunkával juthat fel a célig.
Tériszonyban szenvedők figyelem: még a fenti tréningnél is jóval nehezebb lehet az úgynevezett "lefutás a sziklán" tréning, amelynek során a csoport tagjai egymást biztosítva egy 25 méter magas sziklafalról arccal előre ereszkednek le.
Rekkenő hőségben a világ másik felén
A másik véglet a nyári, rekkenő hőségben szervezett tréning. Leginkább a piacvezető multinacionális cégek közép és felsővezetői rétegét célozzák meg. Amelyik cégnek elég pénze van rá, akár Egyiptomba, Dahabba is viheti búvártréningekre az alkalmazottakat, mint megtudtuk már számos vállalati csapatot vittek ilyen úticélokkal tréningeztetni.
További ínyencségek
A fentieken túl számos további ínyencséget találhatunk a magyar tréningpiacon. Így például a gerillaharcokról elnevezett tréninget, amely elsősorban a vezetők és kulcsemberek döntéselőkészítési, döntéshozatali, helyzetfelmérő képességét javítja. A tréning során a csapat együtt dolgozza ki azt a stratégiát, ami alapján az egyes feladatokat megoldják. Az erdőben, katonai menetfelszerelésben, akcióhős módjára kivitelezett feladatok a szervezők szerint nagyban növelik a csapaszellemet és a szervezeti kötődést is.
A legújabb ajánlatok között találtuk az úgynevezett krízis tréninget, amely egy általános tréninggel kezdődik. A résztvevők nem sejthetik, hogy a tréning egy ponton nem várt fordulatot vesz, amikor olyan krízisállapotot idéznek elő a szervezők, amelyet csak komoly együttes munkával, összefogással tud megoldani a csoport.
Összességében helyszínek tekintetében a helyi tréningeztetéstől kezdve a legtávolabbi, északi-sarki túráig a lehető legszélesebb körben válogathatnak a munkaadók. Árak tekintetében ugyanakkor meglehetősen borsos árakat tapasztaltunk: hozzávetőlegesen fejenként 25 ezer forinttól kezdve a csillagos ég a határ, ha egy-egy extrémebb vállalati tréninget szeretnénk szervezni munkavállalóinknak.
Garai Katalin