Jelenleg az új belépők csoportjának csupán minden nyolcadik polgára bízik abban, hogy életszínvonala a csatlakozás nyomán emelkedni fog, míg a belépés előtt minden harmadik személy képviselt ilyen álláspontot, derül ki a GfK kutatóintézet 8300 fős közvélemény-kutatásából. A megkérdezettek 38 százaléka az EU-csatlakozástól egyenesen életszínvonalának csökkenését várja, pozitív hatásokkal pedig csak öt éven belül számol.
Csökkent azok aránya is, akik a belépés kapcsán jelentős áremelésektől tartottak, 81 százalékról 73 százalékra. A korábbiakhoz hasonlóan kritikusak maradtak a litvánok és lettek, akik még mindig 90 százalékban félnek a csatlakozás árnövelő hatásától.
A külföldi munkahely vagy képzés reménye sok új uniós állampolgár szemében egy évvel ezelőtthöz képest még távolabbivá vált. Akkor még a megkérdezettek 75, jelenleg már csak 60 százaléka kapcsolta össze az uniós belépéssel a jobb munkahely- vagy külföldi képzés lehetőségeit. A leginkább derűlátóak e tekintetben a litvánok, számol be az MTI.
A kelet-európaiak EU-munkavállalást illető pesszimizmusa némileg érthetetlen annak tükrében, hogy - mint arról a Menedzsment Fórum is beszámolt - egyes nyugati országok már most munkaerőhiánnyal küzdenek. A brit cégek csaknem felének például jelenleg is komoly nehézséget okoz megfelelő szakképzettségű munkaerő fellelése, áll a Brit Kereskedelmi Kamara (BCC) a héten kiadott felmérésében.
A BCC hatezer brit vállalat körében elvégzett vizsgálata szerint a cégek 43 százaléka alig talál olyan alkalmazottat, akinek képzettsége megfelelő szintű lenne a betöltendő munkakörökhöz. Vállalati jelzések szerint a legalapvetőbb szakmákra is szinte lehetetlen képzett munkaerőt találni. A legnagyobb brit élelmiszer-kiskereskedelmi hálózat, a Tesco éppen a héten jelentette be, hogy Lengyelországban toboroz teherautósofőröket nagy-britanniai bolthálózatának kiszolgálására.
Korábban már több uniós tanulmány is rámutatott arra, hogy az elöregedő népesség és ezzel párhuzamosan a munkaképes korúak számának csökkenése miatt a nyugati uniós tagországoknak szükségük lesz a bevándorló munkaerőre.
Menedzsment Fórum
A lehetőségek ellenére sem bízunk az uniós munkavállalásban
Kilenc hónappal az EU bővítését követően érezhetően csökkent a tíz új tagállam polgárainak bizakodása abban, hogy életszínvonaluk javul, illetve uniós mukavállalási esélyeik növekednek.