3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Tulajdonosi döntést hoz a magyar-szlovák gázvezeték magyar szakaszának megépítéséről a Magyar Villamos Művek Zrt. (MVM) a pénteki közgyűlésen - jelentette be Kovács Pál, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium energetikában illetékes helyettes államtitkára pénteken egy energetikai tárgyú sajtótájékoztatón Budapesten.

A Vel'ke Zlievce (Felsőzellő) - Balassagyarmat-Gödöllő-Vecsés nagynyomású gázvezeték megépítésről 2011 januárjában állapodott meg a két ország kormányfője - ismerteti az NFM közleménye. A magyar szakasz 94 kilométer hosszú, a kétirányú szállításra alkalmas gázvezeték tervezett  éves kapacitása eléri az 5 milliárd köbmétert.

Az NFM közleménye emlékeztet arra, hogy a projektet az Európai Unió kiemelt fontosságúként kezeli, és a határkeresztező kapacitás beruházásához összesen 30 millió euró támogatást biztosít. A magyar-szlovák gázvezetékrendszer összekapcsolása az észak-déli energiafolyosó egyik fontos eleme, és ugyanakkor elérhetővé teszi a Nyugat-Európában elérhető gázforrásokat.

A közgyűlés döntései közül a vezetéképítésre vonatkozó beruházási döntést ismertette. Az MTI kérdésére a beruházás nagyságrendjét nem közölte, csak annyit, hogy a szlovák szakasszal együtt a vezeték hossza 115 kilométer.

Az MVM közgyűlése felhatalmazta a cég leányvállalatát, az OVIT Zrt.-t, illetve az abból kiválással létrejövő Magyar Gáz Tranzit Zrt.-t a projekt megvalósítására 2015. január elsejéig. A Magyar Gáz Tranzit Zrt. szlovákiai partnere az eustream a.s. cég.

Az MVM közgyűlésén beszámolót hallgattak meg az elektronikus kormányzati gerinchálózat kiváltásának folyamatáról. A állami tulajdonú áramcég közleménye emlékeztet arra, hogy az NFM a széttagolt, elégtelen kapacitású és nem megfelelő biztonságú kormányzati hálózatra létrehozta a nemzeti fejlesztési projektet (nhp), amelynek keretében  hálózatot az MVM által üzemeltett nagy sávszélességű, üzembiztos, országos és egységes gerinchálózat váltja fel, amely a korábbinál gyorsabb adatelérést nyújt. A projekt az ütemtervnek megfelelően halad: befejeződött az optikai gerinchálózat kiépítése, a megyeszékhelyek adatforgalma már 100 százalékban ezen a hálózaton történik, és országosan közel kétszáz végpontot csatlakoztattak már az új hálózatra.

Az MVM közleménye utal arra, hogy más fontos döntéseket is hoztak, de ezt nem ismertetik. A közleményből annyi kiderül, hogy a villamosenergia rendszerirányító Mavir fizikailag leválasztott székhelyen, független személyzettel fog működni. Jelenleg a Mavir az MVM-mel közös épületben, de szeparáltan tevékenykedik.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!