3p

A mederhasználati díj csökkentését tartják szükségesnek a balatoni önkormányzatok, vállalkozások és szervezetek, amelyek már megtették a javaslataikat a mederhasználati díjak megváltoztatására. Ezek összegzése zajlik jelenleg a Magyar Nemzeti Vagyonkezelőnél (MNV), illetve a fejlesztési tárca vagyonpolitikai államtitkárságán, és hamarosan megkezdődik az egyeztetés az érintettek között - közölte Bóka István, a Balaton Fejlesztési Tanács elnöke az MTI-vel hétfőn.

Az MNV a megemelt mederhasználati díjak miatti tiltakozásokra reagálva tavaly év végén felülvizsgálatot kezdeményezett a Balatonon és a Velencei-tavon létesített, illetve létesítendő kikötők és egyéb vízi létesítmények bérleti, mederhasználati jogának ügyében. A kormányzati oldal január közepéig fogadta a javaslatokat, azóta várnak az érintettek az egyeztetésre.

Bóka István - aki Fideszes országgyűlési képviselő, és Balatonfüred polgármestere is egyben - közölte, az MNV Zrt. és a fejlesztési tárca vagyonpolitikai államtitkárságának hozzáállása pozitív a javaslatokhoz, és remélhetőleg még a szezon előtt, tavasszal döntés születik az ügyben. Kifejtette, a jelenlegi mederhasználati díjak legalább 30-40 százalékos csökkentése lenne indokolt, esetleges differenciálással, mivel a déli parton a sekély víz miatt más a kikötők területigénye. Fontos lenne a fejlesztések banki finanszírozása miatt, hogy ingatlan-nyilvántartásba kerülhessenek a vízi-létesítmények, kikötök, továbbá a mederhasználati szerződéseket minimum 60 évre kössék - a jelenlegi szabályozás szerinti 30 év helyett -, hogy legyen értelme fejleszteni. Hozzátette: generálisan fel kellene gyorsítani a mederhasználat engedélyeztetését, amit úgy lehetne elérni, ha a hatáskört a téma szakértőjének számító Közép-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatósághoz kerülne, miután az MNV és a fejlesztési tárca tisztázta a feltételeket.

Gál Lajos, Gyenesdiás polgármestere, a magas mederhasználati díjak elleni tiltakozásban élen járó Balatoni Civil Szervezetek Szövetségének elnöke elmondta, 2007-ben kezdték emelni a díjakat, amelyek tavaly januártól még drasztikusabban, esetenként a korábbi 9-38 szorosára nőttek. Ez már az egyesületek, önkormányzatok részére megfizethetetlen, és tönkreteheti a balatoni vitorlásturizmust - hangsúlyozta.

Kifejtette, a civilek a mederhasználati díj felülvizsgálata és módosítása mellett a többi érintettel együtt szorgalmazzák a szerződések határidejének meghosszabbítását is. Szeretnék elérni azt is, hogy a rekultivált zagytereknél - amelyek területe nem feltétlenül esik egybe a Balaton medrével - külön, méltányos díjszabást alkalmazzon az állami vagyon kezelője, vagy teljesen törölje el a mederhasználati díjat.

A zagyterek problémája nyolc balatoni települést érint. "Nonszensz, hogy mederhasználati díjat kelljen fizetni olyan hajdani zagyterek után, amelyek nagyrészt szárazulatra esnek, és komoly összegeket kell belefektetni a kotrásukba, hogy visszaadják a területüket a Balatonnak" - fogalmazott Gál Lajos.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!